Oana Gheorghiu, la Congresul PNL: „Am construit un spital și am pus întrebări. Nu mă sperie listele negre”

Oana Gheorghiu, vicepremier
21 June 2026, 14:31

Oana Gheorghiu a declarat, duminică, la Congresul Extraordinar al PNL, că a ales să se alăture liberalilor într-un moment dificil, nu „când a fost ușor”. Ea a vorbit despre decizii grele, despre companii de stat transformate în „pușculițe” și despre nevoia unei reforme făcute în interesul oamenilor.

„Vă mulțumesc pentru oportunitatea de a fi, începând de astăzi, alături de dumneavoastră. Pentru cei care nu mă cunoașteți, sunt Oana Gheorghiu, parte din sistemul ONG-ist, «soroșist» și «neomarxist» care, după cum spun unii, a venit să pună stăpânire pe PNL”, a spus ea, în debutul discursului.

Oana Gheorghiu a afirmat că nu a evitat niciodată deciziile dificile și că a acceptat să intre în Guvern după ce a văzut în Ilie Bolojan „un om cinstit”, care își confirmă promisiunile prin rezultate.

„Sunt o luptătoare. Nu fug de deciziile grele. Am decis să vin alături de dumneavoastră la greu, nu când a fost ușor. Acum un an, dacă mi-ar fi spus cineva că voi urca pe scena unui congres al PNL, aș fi spus că nu mă cunoaște deloc”, a declarat aceasta.

Ea a spus că a venit din societatea civilă fără să urmărească funcții sau privilegii. „Unii mă știu de la protestele pentru o justiție cu ochii acoperiți. Nu am căutat funcții sau privilegii, am venit să fac bine”, a precizat Oana Gheorghiu.

În discursul său, aceasta a criticat modul în care au funcționat unele companii de stat și a spus că nota de plată ajunge, în final, la contribuabili.

„Ce am găsit în mandatul meu? Companii ale statului transformate în pușculițe și planuri copy-paste, ca tema unui elev leneș. Am văzut cine plătește: omul care se trezește dimineața, merge la muncă și plătește taxe fără să i se mulțumească. Am aprins lumina în unele cămări în care era întuneric”, a afirmat ea.

Oana Gheorghiu a susținut că măsurile de reformă au provocat nemulțumiri în coaliție și a respins campaniile îndreptate împotriva sa.

„Când am decis să închidem robinetele, partenerii de coaliție au spus că nu se mai poate cu Ilie Bolojan. Pe această listă neagră mă aflu și eu. Adevărul este mai modest: am construit un spital și am pus întrebări. Nu politica este urâtă, ci unii dintre cei care o fac au uitat că politica se exercită cu decență. Nimic nu mă sperie: nici listele negre, nici campaniile de denigrare”, a spus ea.

Aceasta a subliniat că reforma nu trebuie confundată cu distrugerea și a lansat un apel către liberali să își asume schimbările necesare.

„Reforma nu înseamnă distrugere, ci responsabilitate și schimbare în interesul cetățeanului. PNL trebuie să fie partidul care îndrăznește. Totul se reduce la o întrebare simplă: ce fel de țară lăsăm copiilor noștri? O țară pe care doar o predăm mai departe sau una în care am construit ceva?”, a declarat Oana Gheorghiu.

Ea a încheiat spunând că implicarea sa nu este o luptă individuală. „Nu am făcut acest pas într-un moment de confort. Caracterul unui om și al unui partid nu se vede pe vreme bună. Nu este lupta mea, este lupta noastră”, a transmis aceasta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite