Criza carburanților: Producția de țiței din România a scăzut de trei ori după 1990. Care sunt cauzele

17 March 2026, 19:14

România are probleme tot mai mari cu rezervele de petrol, în condițiile în care, după 1990, a pierdut treptat statutul de producător important și a devenit tot mai dependentă de resurse din afara țării. Producția internă este în declin și importăm mai mult în fiecare an. Guvernanții au vorbit de strategii și investiții în noi exploatări, dar rezultatele sunt în așteptare. Ne explică situația Cătălin Deacu.

Odinioară un jucător important în industria petrolieră, România a ajuns să depindă, tot mai mult, de importurile de țiței. După anul 1990, producția internă a scăzut continuu, aproape de trei ori. Anul trecut, țițeiul extras în țara noastră a acoperit doar circa 22% din necesarul de consum, potrivit Institutului Național de Statistică.

Declinul e evident. Numai în 2025, producția internă a scăzut cu 7,5%, iar importurile au continuat să crească.

Sunt mai multe cauze: Unele zăcăminte au fost exploatate intensiv și se apropie de epuizare, spun geologii. În plus, sunt costuri mari pentru întreținerea sondelor vechi, iar investițiile în altele noi au fost descurajate din cauza regimului fiscal neatractiv. O soluție pentru relansarea producției poate fi descoperirea unor noi zăcăminte de țiței.

În ultimii ani, Agenția Națională pentru Resurse Minerale a emis zece permise de prospecțiune, pentru patru companii private. În plus, sunt conturate mai multe perimetre de explorare în Muntenia, Moldova, Banat, Crișana și în Marea Neagră. Chiar dacă va fi decoperit un nou zăcământ important de țiței, va mai trece timp până la începerea exploatării. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite