Creșteri salariale chiar și în companiile de stat cu pierderi, noi funcții de conducere, structuri județene la Antifraudă. Planurile guvernului pentru buget

14 March 2024, 20:45 (actualizat 14 March 2024, 20:46)

Guvernul va da undă verde creșterilor salariale în companiile de stat, chiar dacă acestea au avut pierderi anul trecut, și va permite crearea de noi funcții de conducere. Pentru că are nevoie de bani, executivul a aprobat un set de măsuri ce reformează ANAF, inspectorii primesc mașini noi și se înființează structuri județene la Antifraudă pentru a crește colectarea.

Supărați că nu au primit majorarea salarială pe care au cerut-o, angajații din 1.200 de primării comunale din toată țara vor să facă grevă de avertisment săptămâna viitoare.

Dan Cârlan, vicepreşedinte, Federaţia Columna SCOR: “Vom rezolva lucrările, petițiile, solicitările, cererile, dar în termenul legal prevăzut de lege, și anume 30 de zile. (…) Se va simți diferența, ca să nu ne mai înjure lumea că suntem mulți, puturoși și bine plătiți.”

Guvernul analizează mai multe măsuri prin care vrea să facă o echilibrare fiscală.

Vor putea primi bonusuri și angajații din companiile de stat care au pierderi, iar instituțiile care au încheiat anul 2023 pe minus vor putea crește salariile personalului dacă respectă mai multe condiții, inclusiv realizarea unui plan de reorganizare și restructurare.

Totodată, companiile de stat ar putea fi obligate să transfere direct la bugetul țării jumătate din profit.

Pentru a aduna cât mai mulți bani în vistieria statului, executivul a aprobat mai multe măsuri de reorganizare a ANAF.

De anul viitor, vor funcționa din nou structurile județene de la Antifraudă.

Marcel Ciolacu, prim-ministrul României: “Ca să creștem eficiența colectării veniturilor la buget. Este nevoie de o coordonare integrată și, mai ales, de o viziune clară în acțiunea de combatere a fraudei și evaziunii fiscale.”

Marcel Boloș, ministrul Finanţelor Publice: “Un alt set de măsuri este cel cu referire la baza materială a ANAF-ului, astfel încât activitățile operative pe care le desfășoară ANAF-ul în combaterea evaziunii fiscale să aibă mai multă eficiență și o a treia categorie de măsuri este descentralizarea activității Direcției Generale Mari Contribuabili, astfel încât inspecțiile fiscale să poată fi derulate cu o anumită operativitate.”

Guvernul ia în calcul și varianta ca numărul funcțiilor de conducere în instituțiile statului să reprezinte până la 10% din totalul posturilor aprobate. Acum pragul e de 8%.

Economiștii spun că marea provocare e ca deficitul bugetar să fie ținut sub control.

Adrian Negrescu, analist economic: “Anul trecut ni se spunea că toate companiile care sunt pe pierdere, care practic fac o gaură financiară Statului Român vor intra într-un regim de administrare specială, în care toate primele, toate bonusurile care nu au legătură cu performanța economică vor fi tăiate. Iată că se renunță la acest lucru, bineînțeles, pe considerente electorale.”

În ședința de guvern de săptămâna viitoare va fi aprobată ordonanța de urgență care introduce măsurile de echilibrare fiscală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite