Creşă din Botoșani, închisă după ce mai mulţi copii au ajuns la spital cu vărsături

6 March 2026, 19:29

Alertă epidemiologică la Botoșani după ce aproape 20 de copii de creșă s-au îmbolnăvit. Micuții aveau simptome digestive severe și o parte dintre ei au ajuns la spital. La fel și una dintre îngrijitoare. Creșa a fost închisă, iar inspectorii de sănătate publică vor stabili prin analize cauza îmbolnăvirilor.

Panica s-a declanșat în cursul nopții, când mai mulți părinți au ajuns la Urgențe cu micuții în brațe. Toți erau de la aceeași creșă.

Elena Guraliuc – coordonator UPU SMURD: În UPU pediatrie s-au prezentat în medie 8 copii, prezentau greață, vărsături. Au fost stabilizați și dirijați la domiciliu cu tratament de specialitate.

Potrivit părinților și alți copii au avut simptome, însă nu au fost aduși la spital. Creșa a fost închisă până la efectuarea dezinfecției.

Prof Ana-Maria Loghin – purtător de cuvânt IȘJ Botoșani: La creșă sunt înscriși 70, iar azi dimineață erau prezenți 40 părinții au fost anunțați au luat copiii acasă.

Inspectorii DSP au ridicat probe din mâncarea servită copiilor, de pe suprafețe și au testat personalul angajat. Nu se știe deocamdată sursa îmbolnăvirilor, însă ar putea fi vorba de un virus.

Teodor Ferariu – director DSP Botoșani: Se presupune a fi Norovirus, dar până nu avem buletine de analize care să confirme, nu putem spune exact despre ce e vorba.

Dacă se va dovedi că îmbolnăvirile au fost cauzate de contaminarea alimentelor sau nerespectarea normelor de igienă, unitatea riscă amenzi drastice.

Creșa este nouă, a fost inaugurată la sfârșitul anului 2023 și a costat peste 4 milioane de lei din fonduri europene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite