Coreea de Nord anunță că a lansat cu succes un satelit militar de supraveghere
Racheta care a decolat marţi seara a urmat traiectoria prevăzută “şi a reuşit să plaseze satelitul Malligyong -1 pe orbita sa”, a indicat agenţia oficială nord-coreeană KCNA.
Armata sud-coreeană anunţase anterior că a “detectat la ora 13:43 GMT un presupus satelit de supraveghere militar”.
Lansarea a fost condamnată de Tokyo şi Washington.
“Chiar dacă ei numesc asta un satelit, lansarea unui obiect care utilizează tehnologia rachetelor balistice reprezintă o încălcare clară a rezoluţiilor Naţiunilor Unite”, avertizase anterior premierul japonez, Fumio Kishida. El a condamnat operaţiunea cu “cea mai mare fermitate posibilă”.
Această lansare este “o încălcare flagrantă a numeroase rezoluţii ale Consiliului de Securitate al ONU, amplifică tensiunile şi riscă să destabilizeze regiunea şi mai mult”, a reacţionat într-un comunicat purtătoarea de cuvânt a Consiliului pentru Securitate Naţională al Casei Albe.
“Uşa diplomaţiei nu este închisă, dar Phenianul trebuie să-şi înceteze imediat acţiunile provocatoare”, a adăugat Adrienne Watson.
Coreea de Nord informase mai devreme Japonia despre intenţia sa de a lansa un satelit potenţial de miercuri, într-o a treia tentativă după două eşecuri de plasare pe orbită a unui satelit militar în mai şi în august.
Această lansare “cu câteva ore înainte de notificarea ferestrei temporale, pare să sublinieze două lucruri: încrederea Phenianului în reuşita sa şi intenţia sa de a maximiza efectul suprizei”, a reacţionat Choi Gi-il, profesor de studii militare la universitatea Sangji.
Seulul avertiza de câteva săptămâni că Phenianul este în “utimele etape” ale pregătirii unei noi lansări de satelit spion.
Armata sud-coreeană avertizase luni Coreea de Nord să-şi înceteze “imediat” pregătirile, prevenind Phenianul că va lua “măsurile necesare” dacă va fi nevoie.
Preşedintele sud-coreean Yoon Suk Yeol ar putea astfel “să suspende acordul militar din 19 septembrie”, a declarat pentru AFP Yang Moo-jin, preşedinte al Universităţii de studii nord-coreene din Seul.
Acest acord, încheiat în 2018 la Phenian, este destinat să reducă tensiunile militare de-a lungul frontierei puternic securizată intercoreene, creând “zone tampon” maritime.
Nici teste cu rachete balistice cu combustibil solid cu rază medie sau lungă de acţiune ale Seulului “nu pot fi excluse”, a adăugat Yang.
Seulul prevede, la rândul său, lansarea primului său satelit spion cu ajutorul unei rachete SpaceX în cursul acestei luni.
Sursa: Agerpres

