Controverse la aducerea în țară din Emiratele Arabe Unite a fiicei lui Victor Ponta. Daciana Sîrbu amenință cu plîngere penală împotriva ministrului Oana Țoiu
Fostul premier Victor Ponta a acuzat public că fiica sa a fost refuzată la îmbarcarea în autocarul care ducea copiii în Oman, pentru zborul spre Bucureşti. Demnitarul susţine că refuzul de îmbarcare ar fi fost luat de ministrul de Externe, Oana Ţoiu. În scandal a intervenit şi preşedintele Nicuşor Dan. În timp ce mama Irinei Ponta spune că va depune plângere penală împotriva Oanei Ţoiu.
Irina Ponta, în vârstă de aproape 18 ani, este elevă în București și a mers în Emiratele Arabe Unite pentru un interviu de admitere la o universitate din Abu Dhabi. Tatăl sau a susținut că decizia de a o refuza la îmbarcare ar fi fost luată de ministrul de Externe.
Oana Țoiu a explicat că „nu sunt luate decizii individuale privind apartenența politică a părinților unui copil” și că prioritățile pentru repatrierea copiilor au fost stabilite pe criterii obiective.
Oana Țoiu, ministrul de Externe: Criteriile pe baza cărora echipele consulare stabilesc priroutatea informării cetățenilor noștri și au stabilit prioritatea și a acestui zbor sunt: grupurile școlare cu copii neînsoțiți, pentru că acolo statul are o responsabilitate suplimentară,, și cazurile medicale. În ceea ce privește nevoia fiecărui părinte ca propriul copilm să ajungă acasă în siguranță, este o nevoie pe care o înțeleg. Dar nu cred că trebuie să suprapunem o sfadă politică peste această nevoie pe care o înțelegem toți.
Nicușor Dan a intervenit în scandalul dintre Victor Ponta și Ministerul de Externe.
Președintele Nicușor Dan: Nu vreau să evit să că răspund la întrebarea asta, dar nu am toate datele și nu vreau să pară că acuz pe cineva sau pe altcineva, fără să am toate datele. Haideți să lămurim: cine a făcut, cine a sunat, n-a sunat, cine a luat decizia. Bineînțeles că e un caz emoțional când e vorba de un copil, dar haideți să lămurim cu totul situația, de fapt, ca să ne îndreptăm, dacă a greșit cineva, exact pe persoana vinovată.
Acum, mama Irinei, Daciana Sârbu, va depune plângere penală pe numele ministrului de Externe, Oana Țoiu, pentru abuz în serviciu.
Daciana Sîrbu, mama Irinei Ponta (la Antena 3): Dar sper să mă cunoască doamna Țoiu de astăzi pe mine. (n.r., întrebare: Adică ce înseamnă asta? Îi faceți plângere penală?) Bineînțeles. Pentru abuz în serviciu. Nu renunț. Copilul trebuie să înțeleagă că nu a greșit cu nimic și că mama ei se luptă ca să îi arate că e un copil minunat și că nu are de ce să se teamă că are un nume sau să se rușineze sau să se ferească, pentru că nu a greșit cu nimic, din contra.

