Victor Ponta: PSD cu PNL și UDMR pot să guverneze, cu USR iese scandal. Trebuie o minte economică în Guvern
Fostul premier Victor Ponta a reacționat în urma căderii Guvernului și afirmă că PSD, PNL și UDMR pot să guverneze și consideră că e nevoie de ”o minte economică” în Guvern.
”Ce e important e mâine și mâine să nu facem aceeași greșeală. Adică dacă l-au dat jos pe Bolojan și rămân toți cei care azi s-au înjurat și s-au făcut în toate felurile, tot prost o să fie. (…) Mâine trebuie o schimbare. Care e aia? Probabil că domnul Nicușor Dan trebuie să vină cu ea”, a afirmat Ponta.
Fostul premier a subliniat că PSD, PNL și UDMR pot să guverneze împreună: ”Experiența îmi spune că da, PSD, cu PNL și cu UDMR pot să guverneze mai bine sau mai rău, dar pot să guverneze, să țină țara stabilă. Când apare și USR-ul va ieși scandal.”
Victor Ponta a declarat că în Guvern e nevoie de ”o minte economică care să ne scoată din criza în care ne aflăm”.
”Contează întotdeauna și liderul Guvernului, contează compoziția Guvernului și contează, cel mai important, să existe o minte economică. Marea problemă și unul dintre reproșurile pe care eu le-am avut la adresa politicilor guvernului Bolojan au fost politicile economice pentru firmele românești, pentru că cred că trebuie o minte economică în Guvern care să ne scoată din criza în care ne aflăm”, a adăugat Ponta.
Întrebat cum văd partenerii externi situația din țară și dacă se mai păstrează direcția proeuropeană a României, Victor Ponta a afirmat că România va continua să rămână în UE și NATO.
”N-are nimeni în Europa grijă că România n-o să mai fie în Uniunea Europeană sau în NATO. Bineînțeles că o să fim în Uniunea Europeană și NATO. Bineînțeles că suntem pro-europeni. Eu nu cunosc pe nimeni care să vrea să iasă din Uniunea Europeană sau din NATO, dar într-adevăr, sper să avem un Guvern care să se bată mai mult pentru România, așa cum se bate fiecare guvern european pentru țara sa. Asta e un lucru normal și nu se supără nimeni în Europa. Am făcut lucrul ăsta, ne-am bătut în Consiliile Europene, în dezbaterile europene, nu s-a supărat nimeni legitim”, a afirmat fostul premier.
Victor Ponta a declarat că românii sunt ”pesimiști” și consideră că ultimul an a fost unul ”foarte greu”.
”Eu o să fiu fericit dacă văd că lucrurile se îndreaptă din punct de vedere economic și că oamenii o să aibă totuși o viață mai bună. Ultimul an a fost un an foarte greu și românii-s foarte pesimiști. Poate vine ceva așa și le repornește optimismul”, a declarat Victor Ponta.

