Grupul Uniți pentru România așteaptă programul de guvernare al lui Eugen Tomac și lista de miniștri. Sfaturile lui Victor Ponta

9 June 2026, 18:19 (actualizat 9 June 2026, 18:20)

Grupul Uniți pentru România din Parlament așteaptă programul de guvernare și lista cabinetului Tomac înainte de a se decide cum va vota, a declarat liderul Răzvan Chiriță. Grupul și-a prezentat și solicitările proprii, prima fiind ca în urma Legii salarizării, să nu scadă veniturile românilor. Fostul premier Victor Ponta, nou cooptat în grup, i-a dat câteva sfaturi lui Eugen Tomac.

Răzvan Chiriță, liderul grupului Uniți pentru România, declarații după întâlnirea cu premierul desemnat Eugen Tomac:

-Discuția a fost constructivă, bazată pe componența viitorului cabinet. Până acum nu am primit toate nominalizările pentru viitorul cabinet, am discutat pe baza programului de guvernare, am fost asigurați că mâine vom avea o formă finală a programului de guvernare.

-Am pus accent pe Legea salarizării, am subliniat că nu dorim scăderea veniturilor românilor.

-Am solicitat premierului desemnat să ia măsuri pentru antreprenori cu impact imediat: reducerea impozitului pentru dividende, reducerea cotei de TVA păentru industria hotelieră.

-Am discutat aspecte care țin de pensii militare, despre gradul de încărcare al magistraților, aspecte care țin de educație, de sport.

-Și de reducerea TVA pentru prima locuință a tinerilor.

-Urmează să primim un program de guvernare mâine, o structură a cabinetului.

-Am apreciat experiența persoanelor, o experiență mult mai mare decât a celor din Guvernul Bolojan.

-Așteptăm programul de guvernare, lista completă cu propunerile de miniștri, vom decide în reuniunea grupului dacă vom decide sau nu.

Sfaturile lui Victor Ponta, fost premier:

-Primul lucru i-am spus că n-ar fi trebuit să vină singur, trebuia să vină cu doi-trei miniștri, mai ales că numele vehiculate în presă sunt foarte bune.

-Am făcut și o glumă: la Ministerul Mediului, după atâta amar vine și un pic de dulceață și că nominalizarea dlui Papahagi e un cui bătut în talpă. Sunt puțin bani la Cultură și trebuie gestionați de cineva mai puțin conflictual, dl Papahagi e un tip care mai multe probleme îți creează decât să te ajute.

-Sunt niște sugestii colegiale.

-Cel mai important lucru: cine-i ministrul de Finanțe. Eu mi-am început guvernul, în 2012, cu ministrul de Finanțe, cu dl Florin Georgescu. Dacă ai bani, poți face multe lucruri: să faci Legea salarizării, să dai înapoi la militari ce le-ai luat, să dai bani în Justiție, n-ai bani, e degeaba. Să dea Dumnezeu să aibă un ministru de Finanțe cum l-am avut eu pe Florin Georgescu și să aibă bani pentru repararea lucrurilor greșite din ultimul an.

-Ceea ce va dedide grupul, același lucru o să-l votez și eu.

-Eugen Tomac va fi cel de-al 11-lea prim-ministru după mine. Nu se poate să ai 11 prim-miniștri în 11 ani, să te miri că e totul praf! Normal că e totul praf.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite