Consumul global de combustibili fosili și emisiile de carbon au atins noi recorduri în 2023

21 June 2024, 08:27

Consumul global de combustibili fosili și emisiile de carbon au atins noi recorduri în 2023, iar aceste date alarmante vin într-un moment crucial pentru tranziția către surse de energie mai curate.

Un studiu realizat de Statistical Review of World Energy, publicat de Institutul pentru Energie, KPMG și Kearney, arată că anul 2023 a fost un an fără precedent în ceea ce privește consumul de energie și emisiile de carbon. În ciuda creșterii ponderii energiilor regenerabile, cererea globală de energie a dus la menținerea combustibililor fosili la un nivel ridicat.

Consumul global de energie primară a crescut cu 2% în 2023, atingând un maxim istoric de 620 Exajouli, în timp ce emisiile de carbon au depășit 40 de gigatone pentru prima dată în istorie. Utilizarea combustibililor fosili a crescut cu 1,5%, reprezentând 81,5% din mixul energetic global, chiar dacă ponderea lor a scăzut ușor față de anul precedent.

Europa se remarcă prin eforturile sale de reducere a consumului de combustibili fosili, fiind pentru prima dată când ponderea acestora în mixul energetic european a scăzut sub 70%. Nicio țară europeană nu a înregistrat o creștere a utilizării combustibililor fosili în 2023.

În schimb, China și India continuă să își mărească consumul de cărbune, cel mai poluant dintre combustibili. India utilizează acum mai mult cărbune decât SUA, Canada și Europa la un loc. În același timp, SUA a redus consumul de cărbune cu 17% în 2023.

Și consumul global de petrol a atins un nou record, depășind 100 de milioane de barili pe zi, cu o creștere de 2% față de anul anterior. Iar China a devenit țara cu cea mai mare capacitate de rafinare din lume.

Gazele naturale au înregistrat o stagnare în producție și consum la nivel global, însă consumul de gaze în Europa a scăzut cu 7% față de anul precedent, datorită creșterii producției de energie regenerabilă.

Emisiile de carbon din producția de energie au crescut cu 2% în 2023, iar emisiile determinate de arderea cărbunelui au crescut cu 1,6%. Totodată, emisiile totale de carbon au crescut cu jumătate față de anul 2000, subliniind urgența tranziției energetice.

Prin urmare, raportul subliniază provocările semnificative cu care se confruntă tranziția către surse de energie mai curate și evidențiază necesitatea unor acțiuni rapide și eficiente pentru a limita impactul negativ asupra mediului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite