Construcţia a şase spitale din România, cu finanţare PNRR, blocată din cauza unor costuri suplimentare
Construcţia a şase spitale din România, cu finanţare PNRR, a fost blocată din cauza lipsei unor hotărâri de Guvern. Este vorba despre spitale din Bucureşti, Bistriţa, Cluj şi Constanţa. Ministrul interimar al Sănătăţii a explicat că în cazul acestor construcţii sunt costuri suplimentare, aproximativ 1,2 miliarde de lei, față de valorile prevăzute iniţial. Totul depinde acum de hotărâri de guvern care să suplimenteze finanţările.
Lucrările la noul Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei din cadrul Institutului Marius Nasta au fost suspendate, după ce constructorul a reclamat facturi restante de peste 150 de milioane de lei. Clădirea este realizată în proporție de 80%, iar aparatura medicală a fost deja cumpărată. Termenul de finalizare este sfârșitul lunii august, însă totul depinde acum de deblocarea finanțării.
Cseke Atilla, ministru interimar al Sănătății: Ministerul Sănătății a plătit tot ce era de plătit pentru construcția spitalului de la Marius Nasta, nu există posibilitatea legală de a mai plăti nicio factură. Constructorul a lucrat în continuare, stadiul de execuție 80%, sunt emise facturi în valoare de 150 de milioane de lei care nu pot fi achitate de MS, pentru că nu există hotărâre de guvern pentru reaprobarea indicatorilor tehnici la această investiție. Este necesară o finanțare suplimentară de peste 500 de milioane de lei, care astăzi nu există în bugetul MS.
La Bistrița, noul spital construit prin PNRR a fost inaugurat deja și include peste 200 de paturi, bloc operator modern și secții pentru cardiologie și neurologie.
Paul Szekely, manager Spitalul Județean de Urgență Bistrița: Ca să vă citez din memorie, e trecut de 90%, suntem foarte aproape, ne încurcă lipsa banilor. Așteptăm să intre banii, pe situație de lucrări depuse, cred că din luna martie. Mai avem lucrări la interior și la exterior, dar nu în ritmul pe care ni l-am propus împreună.
Probleme de finanțare sunt însă și la alte proiecte medicale din țară. Ministrul interimar al Sănătății spune că pentru unele spitale este nevoie de noi hotărâri de guvern, iar pentru altele se caută încă soluții.
Cseke Atilla, ministru interimar al Sănătății: Necesarul de finanțare pentru aceste șase spitale și două centre de formare profesională, din bugetul național, este de 1,2 miliarde de lei.
Solicitări pentru finanțare au fost deja făcute către Ministerul de Finanțe.

