Conflict în Orientul Mijlociu. Hezbollah a cerut Libanului să nu negocieze cu Israelul

14 April 2026, 08:51

Hezbollah a cerut Beirutului să nu se prezinte la negocierile cu Israelul, văzute de grupare drept o capitulare. Astăzi este programată, la Washington, întâlnirea dintre reprezentanţii diplomatici ai Libanului şI Israelului, pentru discuţii despre o încetare a focului.

În timp ce oficialii de la Beirut speră să obțină un armistițiu, Benjamin Netanyahu a declarat că obiectivele sunt dezarmarea Hezbollah și un potențial acord de pace.

Un milion de persoane strămutate şI peste 2 mii de morţi este bilanţul ofensivei israeliene în Liban.

Mulți dintre locuitori învinuiesc gruparea pentru că a atras ţara în război și acuză Hezbollah că acționează în numele susţinătorului său, Iranul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite