Momente fără precedent la conferința de presă a Curții de Apel București. Șefa instanței a respins acuzațiile din documentarul Recorder. Judecătoare CAB: Tot ceea ce a spus Laurențiu Beșu este adevărat
Momente fără precedent la conferința de presă convocată de conducerea Curții de Apel București, după difuzarea documentarului Recorder „Justiție capturată”. Judecătoarea Raluca Moroșanu a venit în fața conducerii instanței și a camerelor de luat vederi și l-a susținut public pe colegul ei, Laurențiu Beșu, care a apărut în documentar. Pe de altă parte, șefa Curții de Apel București a fost susținută de peste 30 de judecători. Președinta Curții, judecătoarea Liana Arsenie, a încercat să demonteze informațiile din ancheta Recorder și a formulat acuzații extrem de grave, precum încercarea de destabilizare a puterii judecătorești și chiar a ordinii constituționale.
Într-un gest fără precedent, judecătoarea Raluca Moroșanu a luat cuvântul înaintea conferinței de presă a conducerii Curții de Apel București și l-a susținut pe colegul ei care a apărut în documentarul Recorder. Judecătoarea este cea care a sesizat Curtea de Justiție a UE, în urma căreia instanța europeană a decis că statele membre, precum Italia sau Grecia, nu mai pot refuza extradarea fugarior din justiție fără acordul României.
În conferința de presă, președinta Curții de Apel București, judecătoarea Liana Arsenie, alături de doi dintre vicepreședinți și având în spate mai mulți judecători, a încercat să demonteze acuzațiile din documentarul Recorder. Ea a negat că ar fi fost schimbați judecătorii din completuri astfel încât să se tergiverseze procesele și să se prescrie faptele. Pe de altă parte, șefa Curții de Apel a formulat acuzații foarte grave la adresa presei.
Șefa Curții de Apel a cerut organelor abilitate să se sesizeze și i-a atacat pe judecătorii care au apărut în documentarul Recorder. Spre exemplu, a difuzat o înregistrare audio cu fosta judecătoare Daniela Panioglu, care ar fi pus la punct o avocată în cadrul unei ședințe de judecată.
Daniela Panioglu, fostă judecătoare: Este un atac mizerabil atât față de mine, cât și de colegul meu Beșu. Noi am fost, de fapt, puși la zid. Nu interesează pe nimeni cum mi-am condus eu ședințele, ce a făcut colegul Beșu înainte, ce a fost, cum a fost.
Conferința extraordinară de presă a fost o premieră pentru Curtea de Apel București și s-a desfășurat într-o sală de judecată, lucru nemaiîntâlnit. Peste 30 de judecători au fost prezenți în spatele conducerii. Judecătorii au fost convocați pe grupul intern al instanței. Deși sala a fost plină de jurnaliști, doar câțiva au apucat să pună întrebări, întrucât șefa instanței s-a ridicat brusc și a părăsit sala împreună cu judecătorii, lăsând jurnaliștii să vocifereze nemulțumiți.
—————————————————————-
“Am venit aici ca să-l susțin pe colegul Laurențiu Beșu și să spun că tot ceea ce a spus el este adevărat. Dacă va fi contrazis, este o minciună. Aici, la Curtea de Apel București muncim foarte mult. Conducerea nu ne ajută de niciun fel. Suntem terorizați, pur și simplu, cu acțiuni disciplinare și cu tot ce știți dvs că se întâmplă. Nu vreau să vă spun cum este atmosfera și în ce situație toxică și încordată suntem. O parte dintre colegii mei sunt de acord cu mine. Nu știu cealaltă parte ce vor face, iată sunt aici unii care vor susține probabil conducerea. Nu am fost nici ofițer acoperit, nici la doi și-un sfert, nicăieri, am fost toată viața mea magistrat. Colegii din țară mă cunosc pentru că am fost și formator la Institutul Național de Magistratură și la Școala Națională de Grefieri aproape 15 ani. Și ei vor ști că nu mint. Dacă nu îl cred pe colegul Laurențiu, măcar să mă creadă pe mine” – a declarat Raluca Moroșanu, judecătoare la Secţia 1 Penală a Curţii de Apel Bucureşti.
Cu declarația judecătoarei Raluca Moroșanu a început conferință de presă fără precedent, convocată de conducerea Curții de Apel București, după difuzarea documentarului Recorder „Justiție capturată”.
Șefa Curții, însă, a respins ferm toate acuzațiile din investigație. Arsenie a afirmat că sistemul judiciar este expus unui asalt mediatic menit să erodeze încrederea publică prin subminarea autorității conducerii și prin răspândirea unor mesaje manipulative.
Arsenie a lansat un atac la adresa TVR, spunând “Atacul politic instituționalizat rezultă chiar din prezentarea la televiziunea publică națională a unui film foarte artistic, cu pretenții de documentar, fiind evidenta instigarea publica împotriva ordinii constituționale”.
Şi reprezentanții Secției pentru judecători a CSM au reacţionat în această dimineaţă. Ei vorbesc despre un plan concertat de destabilizare a puterii judecătorești și de subminare a încrederii publice în sistem.
Miercuri, Curtea l-a pus la zid pe unul dintre judecătorii care au dat interviuri, Laurențiu Beșu, dezvăluind problemele din sistem.
Conferință de presă fără precedent a Curții de Apel București
ACTUALIZARE Jurnalistul TVR Alexandru Costache a întrebat-o pe șefa CAB despre prescrierea în cazul Marian Vanghelie.
Alexandru Costache: De ce Curtea de Apel și instanța Curții de Apel nu țin cont de decizia CJUE privind prescripția?
Liana Arsenie: Este o chestiune care, dacă am da curs întrebării dumneavoastră în sens afirmativ, ar însemna să încălcăm toate dispozițiile legale care reglementează activitatea instanțelor de judecată. Judecătorul este independent, soluționează cauza în raport cu probele din dosar și interpretând legea. Conducerea Curții de Apel București nu poate să dea dispoziție completului cum să soluționeze și de ce hotărâri trebuie să țină cont. Excede cu totul conducerii Curții de Apel să direcționeze soluții în dosare. Tocmai asta v-am spus. Când nu direcționăm soluții, hotărârile sunt pronunțate de judecător în baza propriului raționament, în complet de unic sau în complet colegial, după ce dă eficiență tuturor garanțiilor din codul de procedură penală.
ACTUALIZARE Urmează întrebări ale jurnaliștilor.
Andreea Pocotilă, jurnalist Recorder: Puteți să ne spuneți care au fost motivele pentru care CAB a decis înlocuirea unui judecător cu un alt judecător?
Liana Arsenie: Dosarul este pe rol, nu putem comenta. Ca principiu, schimbările sunt strict legale. […] Sunteți în eroare. Dosarul Bădălău este soluționat definitiv. Chestiunile prezentate sunt strict cele dezbătute. Mulțumesc, altă întrebare, alți jurnaliști.
ACTUALIZARE Președinta CAB critică Recorder, dar și TVR, care a transmis miercuri seara documentarul Justiție capturată: “Astăzi, vedem un judecător cu trecut în servicii, care lansează acuzații grave bazate exclusiv pe percepții. O instituție media care folosește mesajul fără verificări. Apariția acestor atacuri exact când se află pe rol dosare foarte complicate. Contextul obiectiv este de natură să ridice legitime semne de întrebare privind intenția de a crea acest haos controlat. Este oare o coincidență că în acest mecanism este implicat un judecător cu trecut în Servicii? Atacul politicului instituționalizat rezultă chiar din prezentarea la televiziunea publică națională a unui film foarte artistic cu pretenții de documentar, fiind evidentă instigarea publică împotriva ordinii constituționale. În încheiere, respingem categoric orice încercare de denigrare a corpului profesional, de polarizare, de antagonizare și slăbirea independenței puterii judecătorești.”
ACTUALIZARE Șefa CAB prezintă înregistrări din sala de judecată, cu judecătoarea Panioglu Daniela, care a apărut în documentarul Recorder. În timp ce invocă exigențe morale, a lansat în spațiul public acuzații care nu sunt factuale. Ea a acuzat alte persoane fără probe, spune Arsenie. Doamna Panioglu a fost sancționată disciplinar pentru că a inserat aprecieri care erau fapte penale săvârșite de procurori, depășind astfel limitele sesizării. Este cu evidență că CAB a avut de gestionat ani de zile un judecător agresiv fizic și verbal cu majoritatea colegilor, a mai spus șefa CAB despre judecătoarea Panioglu.
ACTUALIZARE Declarații Liana Arsenie, șefa Curții de Apel București. Liana Arsenie dă explicații despre termenul de prescripție și vorbește despre cazul Vanghelie și alte dosare.
“Conferința survine în contextul evenimentelor din ultimele două săptămâni, care par coordonate pentru acapararea puterii judecătorești, așa încât, în virtutea obligației de apărare a independenței justiției, suntem aici pentru a atrage atenția asupra gravității situației, pe de o parte, iar pe de altă parte, pentru ca, în lumina celor pe care le vom prezenta, să facem apel la întreaga comunitate media să verifice faptele efective raportate la narațiunile manipulative și false. Totodată, astăzi, cerem în mod public tuturor organismelor abilitate din ordinea juridică constituțională a statului român să procedeze la verificarea tuturor acuzațiilor formulate în această perioadă și să prezinte public rezultatul acestor verificări. Am învățat cu toții, judecători și procurori, că justiția se realizează prin Înalta Curte și prin celelalte instanțe organizate conform legii. Așadar, nicio altă autoritate nu se poate erija în deținător al adevărului absolut și nici nu poate tranșa chestiuni litigioase de competența instanțelor de judecată sau să statueze, cu valoare de adevăr personal impus celorlalți, cine este de bună-credință sau nu, ori cine este onest sau nu. Am învățat că legea nu se schimbă în stradă prin minciuni, denaturări și manipulare. Că legea vine din cunoaștere juridică și respect pentru cetățean, nu din nevoia de capitalizare politică și nici din nevoia de preluare ostilă a unei puteri în stat care mai târziu să fie folosită în interes politic“, a declarat șefa CAB.
ACTUALIZARE Raluca Moroșanu, judecătoare la Secţia 1 Penală a Curţii de Apel Bucureşti: “Am 26 de ani de magistratură, din care 19 la Curtea de Apel București la Secția 1 Penal. Am venit aici ca să-l susțin pe colegul Laurențiu Beșu și să spun că tot ceea ce a spus el este adevărat. Dacă va fi contrazis este o minciună. Aici, la Curtea de Apel București muncim foarte mult. Conducerea nu ne ajută de niciun fel. Suntem terorizați, pur și simplu, cu acțiuni disciplinare și cu tot ce știți dvs că se întâmplă. Nu vreau să vă spun cum este atmosfera și în ce situație toxică și încordată suntem. O parte dintre colegii mei sunt de acord cu mine. Nu știu cealaltă parte ce vor face, iată sunt aici unii care vor susține probabil conducerea. Nu am fost nici ofițer acoperit, nici la doi și-un sfert, nicăieri, am fost toată viața mea magistrat. Colegii din țară mă cunosc pentru că am fost și formator la Institutul Național de Magistratură și la Școala Națională de Grefieri aproape 15 ani. Și ei vor ști că nu mint. Dacă nu îl cred pe colegul Laurențiu, măcar să mă creadă pe mine”.
Un documentar devastator despre starea justiţiei din România, realizat de jurnaliştii de investigaţii de la Recorder, stârneşte un val de reacţii în societate. „Justiţie capturată” vorbeşte despre îngroparea unor dosare de mare corupție, despre achitarea unor inculpați celebri și despre relația dintre politicieni și magistrați, inclusiv prin intermediul unor mărturii șocante din interiorul sistemului. Ancheta, cu o durată de două ore, semnată de Andreea Pocotilă și Mihai Voinea, are deja aproape două milioane de vizionări pe youtube. Iar miercuri seara, documentarul a fost difuzat integral de Televiziunea Română.
Numărul tot mai mare de achitări, de procese încheiate prin prescripţie sau de infirmări ale unor decizii definitive conturează concluzia sumbră a documentarului realizat de Recorder: justiţia din România a fost capturată.
Mărturiile unor foşti sau actuali magistraţi, unele sub anonimat, dezvăluie modul în care inculpaţi potenţi politic sau financiar, precum Marian Vanghelie, Cristi Burci sau Puiu Popoviciu, au beneficiat de amânări repetate ale termenelor de judecată până când faptele de care erau acuzaţi s-au prescris.
Prescripția faptelor induce o stare de neîncredere pentru că, după ani întregi de anchete, nu există vinovați.

