Condiții grele pentru locuitorii din cartierul Rahova. Primarul general a cerut timp de gândire și spune că situația financiară a Capitalei este critică
Primăria Capitalei riscă să intre în insolvență din cauza a două mari găuri negre care consumă peste jumătate din buget, anunță noul edil, ales pe 7 decembrie. Ciprian Ciucu vorbește despre un dazastru financiar și spune că e o minune că Nicușor Dan a ținut primăria pe linia de plutire.
Ciucu vrea să facă schimbări majore anul viitor. În prima conferință în calitate de primar general, Ciprian Ciucu a tras un semnal de alarmă asupra situației financiare a Capitalei. 60% din buget se duce pe transport, termoficare și plăți sociale, iar bani pentru investiții apoape că nu rămân. Instituția are datorii de miliarde și probleme majore. Din datoria de 2,1 miliarde de lei, mare parte provine de la Societatea de Transport București, care ar fi aproape de faliment, anunță Ciucu.
CIPRIAN CIUCU, primar general: Poate voi reuși chiar mâine să am o întâlnire cu prim-ministrul Ilie Bolojan să ne dea o gură de aer împreună cu domnul ministru de Finanțe, domnul Nazare, ca să nu începem anul în faliment. În luna februarie, poate cel târziu martie, o să vin cu niște propuneri clare de eficientizare și de restructurare. Și vreau să atrag atenția tuturor din companii, membrilor consiliului general, nu îmi este frică de cuvântul insolvență. Dacă insolvența salvează bugetul și dacă salvează o companie vom ajunge și acolo. Anul 2026 va fi un an în care voi propune Consiliului General mai multe reforme structurale.
Întrebat despre situația din cartierul Rahova, acolo unde în octombrie a avut loc o explozie puternică, Ciprian Ciucu a cerut timp de gândire.
CIPRIAN CIUCU, primar general: Știu în mare ceea ceea ce s-a discutat și care sunt soluțiile, dar vă rog să mai îmi dați timp să mă pregătesc ca să nu vorbesc prostii.
Scara afectată de explozie e păzită zi și noapte. Unii dintre locatarii de la scările vecine nu au gaz nici acum. În mai multe blocuri din cartier sunt oprite gazele pentru că oamenii sunt mai precauți după tragedia petrecută și au semnalat scurgeri de gaze.
În explozia din Rahova au murit trei persoane. În acea scară de bloc nu poate intra niciun locatar până nu se fac lucrări de punere în siguranță. Au semnat toți că sunt de acord și așteaptă acum se se treacă și la fapte.

