Comunități întregi din Grecia, în doliu după accidentul tragic din Timiș. Steaguri în bernă, lumânări aprinse și flori, la Salonic

28 January 2026, 21:04

Emoție teribilă și compasiune în toată Grecia după tragedia din Timiș. În mai multe orașe, mai ales în Salonic și Alexandria, oamenii s-au adunat pentru a aprinde lumânări în memoria celor dispăruți. Comunități întregi sunt în doliu.

În Salonic, steagurile au fost arborate în bernă pe stadionul echipei PAOK și în centrele sportive. Șocați de tragedie, oamenii au venit cu lumânări și flori să păstreze momente de reculegere în memoria celor dispăruți. Chiar grupuri rivale de suporteri au transmis condoleanțe familiilor.

”Suntem cu toții șocați de ceea ce s-a întâmplat. Nu poți accepta așa ceva, mai ales când este vorba despre persoane tinere.”

”Este foarte trist pentru familii. Cel puțin, fie ca cei care au fost salvați să se întoarcă în siguranță. Și fie ca
Dumnezeu să dea putere familiilor!”

”Nu suport nici măcar să vorbesc despre acești tineri. E greu de înțeles pentru mintea umană. Ce păcat, ce păcat! Asta e tot ce pot spune.”

Comunități întregi sunt în doliu, în orașele în care trăiau cei 7 tineri suporteri dispăruți.

Cei 3 răniți în accidentul din Timiş, în stare stabilă. Anchetatorii au găsit droguri în microbuzul suporterilor greci

Cei trei suporteri greci, singurii supraviețuitori ai cumplitului accident din Timiș, sunt la spitalul din Timișoara, în stare stabilă. Între timp, a apărut o informație teribilă: în microbuz au fost găsite substanțe interzise și, potrivit unor surse, chiar și șoferul ar fi consumat. Atenție, sunt imagini și informații care vă pot afecta emoțional. Un supraviețuitor al accidentului mortal cu suporterii PAOK din Timiș susține că șoferul ar fi pierdut controlul mașinii din cauza unei defecțiuni tehnice. Dezvăluirea a fost făcută de un medic grec care a stat de vorbă atât cu răniții, cât și cu familiile acestora.

Panagiotis Ghyrinis, primar Alexandria: Este cu adevărat tragic. Nu există cuvinte pentru a exprima ceea ce simțim. Acesta este cel mai rău lucru care s-a întâmplat vreodată orașului și municipalității noastre.

Prim-ministrul grec s-a declarat profund îndurerat și a oferit sprijin familiilor victimelor, iar UEFA a transmis condoleanțe echipei PAOK Salonic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite