Comuna Bălţaţi din județul Iași a rămas fără mașini și riscă să piardă și șapte imobile, după ce a fost executată silit
Curtea de Apel Iaşi a decis că primăria trebuie să plătească peste un milion de euro unei firme care a reclamat că autoritățile au emis cu întârziere un certificat de urbanism. Din această cauză nu a putut respecta termenele într-un proiect european.
Procedurile de executare silită a Primăriei Bălțati au început: trei autoturisme, două remorci, două tractoare și două buldoexcavatoare au fost vândute la licitație cu 80.000 de euro. Urmează să fie scoase la licitație și șapte imobile.
BOGDAN TUFEANU, executor judecătoresc: Sperăm ca din vânzarea acestora să acoperim prejudiciul. Din păcate, am ajuns în situația în care aceste imobile sunt scoase la vânzare la prețul de 50% din evaluare. Iar dacă prejudiciul nu va fi acoperit, ne vom îndrepta asupra oricărui imobil, chiar dacă acesta este sediul primăriei sau dispensarul.
VASILE AŞTEFANEI, primarul comunei Bălţaţi, judeţul Iaşi: În momentul când descoperim undeva un excedent, facem plata. Prin valorificarea unor bunuri și ulterior, dacă vom obține un sprijin de la Guvern, vom solicita. La 3 luni facem solicitare mereu.
Problemele au început în 2019. O societate agricolă a reușit să acceseze fonduri europene pentru un depozit de fructe și o linie de producţie a sucurilor naturale. Certificatul de urbanism necesar lucrărilor a venit de la primărie cu întârziere, cu doar două luni înainte de termenul de finalizare a proiectului. Depozitul și fabrica nu au putut fi terminate, finanţarea a fost pierdută, iar firma a dat în judecată primăria, care acum este obligată să plătească peste 1,1 milioane de euro despăgubiri.
Salariile din primărie sunt exceptate de la executare silită. Edilul speră că va obţine bani și din fondul de rezervă al Guvernului. Va apela și la o formă extraordinară, pentru a ataca decizia Curţii de Apel.

