Codul Urbanismului, amendamente controversate și dispute aprinse în Camera Deputaților. Blocurile ilegale care sunt deja construite ar putea intra în legalitate

Contestat de societatea civilă şi amânat de mai multe ori, Codul Urbanismului a intrat în dezbaterile deputaţilor. Sunt multe amendamente controversate la proiectul Ministerului Dezvoltării. Sunt prevederi care, potrivit specialiştilor, pot permite intrarea în legalitate a blocurilor construite ilegal şi distrugerea multor spaţii verzi. Codul Urbanismului și Construcţiilor a fost adoptat tacit, în Senat, în luna iunie, aşa că deputaţii au ultimul cuvânt.

Bloc debranșat de la curent de mai bine de un an. Primarul Capitalei spune că imobilul în care locuiesc 90 de familii ar trebui demolat. Fără certificat de urbanism, blocul nu poate fi racordat la energie electrică

'Blocul din Capitală, din sectorul 5, debranşat de la electricitate de peste un an - în care acum locuiesc 90 de familii - ar trebui demolat', susţine Primarul General al Capitalei, Nicuşor Dan, într-un interviu acordat Televiziunii Române. Proprietarii trebuie despăgubiţi de primăria de sector, care a permis construcţia fără a avea toate formele legale, mai spune edilul.

Defrișare în Parcul Grozăvești din Capitală. Noul proprietar a tăiat 49 de copaci, iar aleile au fost distruse cu pickamerul, în vederea construirii unor blocuri

Dezastru în Parcul Grozăvești din vestul Capitalei: copacii au fost tăiați, iar aleile betonate sunt distruse. Zona devastată - o porțiune din marele parc - a fost retrocedată, iar noul proprietar vrea să ridice aici blocuri. Locuitorii din zonă se opun vehement și cer primarilor să exproprieze terenul și să păstreze parcul.

Un dezvoltator imobiliar vrea să construiască blocuri-turn pe fosta bază sportivă Radet, deși terenul este considerat spaţiu verde

Un dezvoltator imobiliar de origine iraniană cere Primăriei Sectorului 2 să îi emită certificat de urbanism pentru construcția unor blocuri turn pe fosta bază sportivă Radet, chiar dacă terenul este considerat spaţiu verde. Dacă nu va putea construi, va cere în instanţă despăgubiri de 200 de milioane de euro, susţine dezvoltatorul. Primarul Sectorul 2 transmite că nu se lasă intimidat.

Ultima Oră

Cele mai citite