Comandantul armatei ucrainene a vorbit cu șeful armatei române. Printre subiecte, o temă care va fi joi pe masa CSAT

Comandantul șef al forțelor ucrainene, Oleksandr Sîrski / Foto: NEXTA, platforma X
23 September 2025, 13:03 (actualizat 23 September 2025, 13:06)

Comandantul suprem al forțelor armate ucrainene, Oleksandr Sîrski, a anunțat că a vorbit la telefon cu șeful Statului Major al Armatei Române, Gheorghiță Vlad.

„Am purtat o conversație telefonică cu șeful Statului Major al Apărării al Forțelor Armate ale României, generalul Gheorghiţă Vlad. Am vorbit despre situația actuală și despre nevoile Forțelor Armate ale Ucrainei. Am discutat despre alte probleme de interes reciproc, în special în contextul combaterii comune a amenințărilor legate de traversarea frontierei ucraineano-române de către agresorul rus cu mijloace aeriene.

Am mulțumit personal generalului Gheorghiţă Vlad, conducerii României și întregului popor român pentru sprijinul politic statornic acordat Ucrainei și pentru asistența militară acordată statului nostru, pentru cooperarea durabilă în interesul apărării Ucrainei și protejării democrației în Europa și în lume.” a transmis Sîrski prin intermediul paginii sale de Facebook.

Luni, președintele României, Nicușor Dan, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc joi, 25 septembrie 2025, ora 12:00, la Palatul Cotroceni, informează Administrația Prezidențială, într-un comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite