Comandantul suprem al forțelor ucrainene, Oleksandr Sîrskîi, a anunțat că a vorbit la telefon cu șeful Statului Major al Armatei Române, Gheorghiță Vlad
23 September 2025, 13:03 (actualizat 23 September 2025, 13:06)
Președintele Ucrainei și-a dori o atitudine a vecinilor săi asemănătoare cu cea a României în problema grânelor. Liderul de la Kiev a catalogat relația cu țara noastră că fiind una de cooperare constructivă și speră ca acest exemplu și fie urmat și de alții.
Un nou punct de trecere a frontierei româno-ucrainene va fi deschis la Sighetu Marmaţiei şi Bila Ţerkva, în baza unui memorandum aprobat miercuri de Guvern.
Vineri vor avea loc primele consultări tehnice dintre România şi Ucraina, după izbucnirea scandalului legat de lucrările efectuate pe Canalul Bâstroe. Anunţul a fost făcut de ambasadorul Ucrainei la Bucureşti, care spune că întâlnirea va fi o ocazie bună pentru ca părţile implicate să schimbe informaţii concrete despre lucrări, dar şi despre paşii următori.
În vămi și în taberele de refugiați, cei care dau o mână de ajutor sunt neobosiți. Zi de zi, de dimineața până seara, voluntarii sunt acolo. La vama Siret, am găsit printre ei și o femeie de 60 de ani, care merge zilnic câțiva kilometri de acasă până la graniță. Drumul nu o sperie, iar în ultimele zile a avut noroc să o invite în mașină voluntari care aveau aceeași direcție ca ea.
Președintele României, Klaus Iohannis, a avut marți, o convorbire telefonică cu Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în contextul aniversării a 30 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între România și Ucraina, dar și al evoluțiilor îngrijorătoare de securitate din imediata proximitate a Ucrainei, în regiunea Mării Negre, anunță Administrația Prezidențială.