Comandament pentru energie, la Palatul Victoria. Ciolacu: E nevoie de soluţii eficiente, ne aşteaptă o vară provocatoare
Comandamentul pentru energie s-a întrunit la Palatul Victoria, sub coordonarea premierului Marcel Ciolacu. Acest pas vine după discuțiile din spațiul public privind consumul de energie, asta deși ministrul Sebastian Burduja, a dat asigurări că nu există motive de panică legate de întreruperi mari de curent.
Una dintre concluziile comandamentului pentru energie este că, în ultimele zile, am consumat mai multă electricitate decât am produs. De aceea au fost produse inclusiv anumite grupuri de producere a energiei din Capitală pentru că era nevoie de o anumită suplimentare.
Pe de altă parte, reprezentanții furnizorilor au spus că este nevoie de investiții pentru a dezvolta acele căi prin care poate fi livrat curentul în așa fel încât sistemul să fie modern și performant.
S-a vorbit și despre ceea ce se va întâmpla în zilele următoare. Ar mai putea apărea pene de curent în situația în care temperaturile vor fi caniculare. Este important ca oamenii să consume eficient curentul electric, spuneau reprezentanții furnizorilor. Aceștia au atras atenția că aceste investiții ar trebui să vină din mediul privat însă să fie compensate și cu bani de la bugetul de stat.
Dana Dărăban, preşedinta Federației Companiilor de Utilităţi: O să fie un impact în tarif pentru că triplăm investițiile și banii vin din mediul privat, o să fie un impact pe un anumit scenariu făcut de noi, e un 5 bani pe KW ORA ÎN 2030, daca punem cifrele astea pe masa în mod onest, vedem că e un efort să facem toare aceste investiții, dar vom fi mai câștigați în 10 ani.
La şedinţa de lucru au participat vicepremierul Marian Neacşu, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, reprezentanţi ai companiilor şi asociaţiilor din energie, precum şi ai Consiliului Concurenţei.
“Prognozele arată că de mâine încolo depăşim faza critică generată de valul masiv de caniculă. În această săptămână, periodic, am stat de vorbă cu domnul ministru al Energiei, Sebastian Burduja, care a fost extrem de activ şi s-a consultat permanent cu producătorii şi distribuitorii. Vreau să le mulţumesc tuturor lucrătorilor din sistemul energetic naţional, companiilor de stat sau private pentru eforturile făcute ca să trecem de această etapă grea cu cât mai puţine probleme pentru români. Am dispus convocarea pentru mâine dimineaţă a Comandamentului pentru energie. E nevoie să venim cu soluţii eficiente, fiindcă ne aşteaptă în continuare o vară provocatoare”, a declarat joi prim-ministrul Marcel Ciolacu.
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja a exclus luni ca în perioada următoare să apară pene de curent la scară largă.
„Am participat la şedinţa comandamentului de vară întrunită tocmai pentru că avem de-a face cu o situaţie deosebită din punct de vedere al condiţiilor meteorologice. Oameni cu experienţă foarte îndelungată în sectorul energetic au spus că este atipic, ca să fiu delicat, să ai zi după zi de temperaturi de peste 40 de grade şi pentru luna iulie, mai ales această perioadă de caniculă prelungită. Este cu totul şi cu totul special în Sistemul Energetic Naţional. Am discutat pe două paliere: pe de o parte din perspectiva consumului şi producţiei, să ne asigurăm că facem tot ceea ce este posibil pentru a acoperi cât mai mult din consum din producţia internă şi, pe de altă parte, a ne asigura că reţelele de transport şi distribuţie energie electrice sunt în bună stare de funcţionare. Transformatoarele şi alte echipamente sunt întreţinute cu grijă şi echipele de intervenţie sunt în teren pentru ca eventualele avarii punctuale locale să fie rezolvate în cel mai scurt timp. Am toată încrederea în specialiştii de la Transelectrica şi Dispeceratul Energetic Naţional, în operatorii din distribuţie. Toţi m-au asigurat că nu există un risc asupra echilibrului sistem energetic naţional sau riscul unor avarii generalizate pe zone largi”, a spus Burduja.
Oficialul a adăugat că, din cauza temperaturilor ridicate, pot apărea anumite probleme strict locale, ce pot fi rezolvate rapid.

