Coaliția, în criză. PSD continuă referendumul pentru ieșirea de la guvernare, PNL îl susține în continuare pe Ilie Bolojan

31 March 2026, 23:21

Tensiunile din coaliție au escaladat și e posibil să avem o criză guvernamentală, admite chiar premierul Ilie Bolojan. PSD este decis să continue referendumul intern privind ieșirea de la guvernare, fără a oferi soluții alternative. Doar președintele încearcă să proiecteze optimism și susține că actuala coaliție funcționează și va merge înainte. Evită, însă, să spună răspicat dacă îl mai vrea pe Ilie Bolojan în fruntea Executivului.

Atât premierul, cât și președintele separă funcționarea administrativă a coaliției de guvernare de relațiile politice. Ilie Bolojan spune că funcționarea este rezonabilă când se iau decizii în guvern. Dar lucrurile sunt radical diferite în plan politic.
  
Premierul Ilie Bolojan: Problema pe care o avem este că sigur s-a escaladat cu această tensiune, lucrurile parcă merg tot în direcția escaladării și e posibil să avem o criză în perioada următoare, asta e situația. Dar problema reală e următoarea: un om, un ministru, un premier poate să plece. Problema pe care o avem este că lucrurile grave care ne-au dus în această situație necesită rezolvări, ele nu dispar dacă o persoană sau alta pleacă.
  
Sorin Grindeanu insistă că lucrurile merg într-o direcție greșită și Executivul nu mai poate continua în această formulă. Nu explică însă cum ar putea fi înlocuit premierul, în condițiile în care PNL a votat o rezoluție pentru ieșirea de la guvernare, dacă Bolojan nu rămâne în fruntea guvernului.

Sorin Grindeanu, președintele PSD: Eu nu dau lecții celor de la PNL și nu voi da. Noi nu vom spune celor de la PNL ce să facă și nici celor de la USR. Noi hotărâm pentru noi, în concordanță cu ce ne spun românii și ce credem noi că este bine pentru români și asta vom vota.

Președintele Nicușor Dan este singurul care vorbește despre continuarea funcționării coaliției în actuala formulă. Dar nu răspunde explicit dacă Ilie Bolojan va mai rămâne prim-ministru.  
  
Președintele Nicușor Dan: O consultare este un gest democratic, mai departe, pentru moment, avem o coaliție. Avem un angajament al fiecăruia dintre aceste partide că doresc să guverneze și continuăm în formula asta. (n.r., întrebare: Îl mai vreți pe Ilie Bolojan premier?) Nu este o… trebuie să împărțim atribuțiile constituționale, președintele numește, Parlamentul susține Guvernul pe toată perioada desfășurării exercițiului.
  
Șeful statului spune că are frecvent discuții despre funcționarea coaliției cu fiecare dintre liderii partidelor. Cu un singur lucru sunt de acord și Nicușor Dan și Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu: un guvern minoritar nu poate fi o soluție pentru a depăși actuala criză a coaliției.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite