Coaliția, aproape de implozie. Bolojan anunță că nu pleacă, PSD se declară pregătit să preia guvernarea și poziția de premier

17 April 2026, 19:24

Coaliția de guvernare din România pare că-și trăiește ultimele zile. “Zarurile au fost aruncate”, a spus premierul Ilie Bolojan într-un interviu pentru postul public de radio. Și a adăugat că, după toate declarațiile făcute până acum, PSD va decide luni să se retragă din Guvern. “Vor un premier marionetă și un PNL obedient”, a afirmat Bolojan, care a transmis că nu pleacă și pregătește un Executiv fără social-democrați. De cealaltă parte, Sorin Grindeanu a anunțat că PSD e pregătit să preia guvernarea și poziția de premier.

PSD și Ilie Bolojan nu dau semne că ar mai exista vreo șansă de reconciliere. Ambele părți se acuză, își fac reproșuri și spun că e greu de presupus că mai pot continua în aceeași formulă. Nu ar exista colegialitate și nici fair play.

Sorin Grindeanu, președinte PSD: “Am făcut un apel la decență. Apelul era către ceilalți parteneri de guvernare, decență legată de anumite lecții pe care încearcă să ni le dea, nu s-au oprit, de bună creștere sau de cum ar trebui să ne comportăm.”

Ilie Bolojan, premier, președinte PNL: “S-ar dori să fie premier tip marionetă, ca unii să fie cu răspunderea și alții cu trasul sforilor. Cei care mă știu pe mine, știu că întotdeauna mi-am asumat răspunderea pentru funcții, dar nici nu am permis acest lucru.”

Premierul anunță că nu va demisiona, va continua să conducă Guvernul, până va fi demis prin moțiune de cenzură. Nici premierul, nici PSD și nici celelalte formațiuni pro-europene nu au anunțat un plan clar al acțiunilor viitoare, în cazul destrămării coaliției.

Csoma Botond, liderul deputaților UDMR: “Am dori ca această formulă de guvernare să continue. Nu știu dacă se mai poate, nu știu dacă PNL și PSD se mai pot înțelege într-o oarecare măsură.”

Președintele Nicusor Dan afișează neutralitate. Le-a transmis însă atât social democraților cât și liberalilor că România nu poate fi guvernată fără unii sau fără ceilalți.

Președintele Nicușor Dan: “Încep să apară probleme personale în interiorul coaliției de guvernare. Ține de responsabilitatea noastră a tuturor de a vedea cum putem să aranjăm lucrurile ca, cu toate diferențele și cu toate certurile previzibile viitoare, ei să continue.

Analistul politic Cristian Pîrvulescu apreciază că premierul Ilie Bolojan va rezista, dar nu se știe cât. Cristian Pîrvulescu: “Întrevăd, mai degrabă, primul scenariu, un guvern minoritar, dar nu cu sprijinul PSD, condus de Ilie Bolojan, decât o continuare a acestei coaliții. Cred că în săptămânile viitoare coaliția va dispare, iar președintele Dan își dorește ca această coaliție să rămână, pentru că guvernul minoritar va funcționa cu sprijinul extremei drepte.”

Ilie Bolojan le-a transmite liberalilor, al căror șef este în PNL, că vor trebui să își reconfirme decizia de a nu mai colabora cu PSD într-o altă variantă de coaliție. Premierul admite că un guvern minoritar ar putea fi o soluție.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite