Clinica unde a murit o fetiță ar putea fi închisă: Ministrul confirmă nereguli grave la anestezie în sediul nou
Clinica stomatologică unde o fetiţă a murit în urma anesteziei ar putea fi închisă. Ministrul Sănătăţii spune că există premisele pentru această măsură, însă o decizie va fi luată după finalizarea anchetei.
Zeci de clinici private din ţară au fost descoperite cu nereguli la controalele din ultimele săptămâni. Peste 20 de clinici au suspendate autorizaţiile de funcţionare.
Clinica ar putea fi închisă. Decizia, după raportul final
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: Ținând cont că este o anchetă a Parchetului General, voi transmite raportul Inspecției sanitare de stat, în completare către colegii de la parchet pentru a putea finaliza dosarul. Clinica este în momentul de față suspendată în conjunctura anchetei care se întâmplă acolo, după ce voi vedea raportul final. Cu siguranță că voi lua o decizie administrativă, dar fără a interveni în ancheta care se află în desfășurare.
Nereguli grave în sediul nou al clinicii
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: Vă spun cu certitudine că în acel spațiu în care a avut loc anestezia generală nu erau respectate normativele minimale așa cum sunt prevăzute ele în legislație. Nu existau echipamentele și dotarea minimă necesară pentru a putea desfășura o anestezie generală în condiții de siguranță. Pentru a clarifica puțin lucrurile, această clinică are două sedii. Pentru primul sediu, cel mai vechi sediu, lucrurile sunt în regulă, există dotarea minimală. Drept dovadă că timp de 11 ani au avut activitate medicală acolo și nu au existat astfel de incidente. Iar sediul nou în care a avut loc această dramă nu corespunde și nu respectă dotările minimale pentru a funcționa în condiții de siguranță.
Reprezentanții clinicii stomatologice îl contrazic însă pe ministru
Reprezentanții clinicii stomatologice susțin că sediul nou era echipat cu toată aparatura și materialele medicale necesare. În plus, sediul avea aviz de funcționare, iar autorizarea sanitară finală își urma cursul. În clinică a fost începută și o analiză internă pentru a stabili cum s-a ajuns ca activitatea să înceapă înainte de finalizarea procedurilor de autorizare.
Precizările au fost făcute duminică de reprezentanţii clinicii, ca reacție la declarațiile ministrului Sănătății.
”Sediul în care a avut loc intervenţia avea aviz de funcţionare, însă autorizaţia sanitară finală era în curs de finalizare. Aceasta este o problemă exclusiv administrativă, care aparţine conducerii. Personalul medical nu a fost informat că autorizaţia nu era încă emisă şi nu a avut nicio implicare în acest proces. În ceea ce priveşte dotările, confirmăm că locaţia era echipată cu toată aparatura şi materialele medicale necesare, conforme cerinţelor legale în vigoare”, au transmis reprezentanţii clinicii private.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: „În momentul de față, această clinică nu are autorizație de funcționare. Faptul că au funcționat și că au realizat intervenții stomatologice și au acordat anestezie generală este pe propria lor răspundere și este total în afara legii.”
Ministerul Sănătății ia în calcul ca intervențiile stomatologice cu anestezie generală să fie efectuate doar în spitalele de stat.
Primele discuții vor avea loc chiar săptămâna viitoare cu echipa Spitalului Universitar din București, care are unul dintre cele mai moderne centre de stomatologie din țară.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: „Ne vom întâlni la Ministerul Sănătății pentru a corecta anumite neglijențe administrative care persistă în acest sistem de ani de zile, astfel încât aceste intervenții să poată fi decontate de Casa Națională de Asigurări de Sănătate în regim de spitalizare de zi. Cred că ideea de a extinde zona de stomatologie și intervențiile stomatologice sub anestezie generală în cadrul spitalelor publice este fezabilă.”
Val de controale naționale: peste 20 de clinici rămân fără autorizație
De aproape o lună, Ministerul Sănătății verifică toate clinicile și cabinetele care au cel puțin o sală de operație. Până acum, peste 20 de unități medicale au fost sancționate și au activitatea suspendată, după ce au fost descoperite nereguli. Controalele vor continua în următoarele săptămâni.
Acest control tematic la nivel național demarat pentru prima dată după Revoluție când controlăm absolut toate cabinetele private și clinicele private care au cel puțin o sală de operație. A început acum aproximativ 4 săptămâni din discuțiile pe care le-am avut cu colegii mei de la Inspecția Sanitară de Stat și de la Corpul de Control. Estimez că undeva în 2-3 săptămâni vom putea avea raportul final. Până atunci vă spun din datele preliminare că pentru peste 20 de clinici private din această țară s-a ridicat autorizația sanitară de funcționare pentru că nu respectau normativul și pentru alte 30 au fost aplicate sancțiuni importante.

