Ciucu: PNL a votat în unanimitate să susţină Pachetul 2 de măsuri, prin asumarea răspunderii Guvernului
Partidul Naţional Liberal a aprobat marţi, în unanimitate, să susţină pachetul 2 de măsuri fiscale, iar pe acest pachet Guvernul să îşi asume răspunderea în Parlament, a declarat prim-vicepreşedintele partidului, Ciprian Ciucu.
“Noi, PNL, am votat în unanimitate astăzi să susţinem acest pachet 2 de măsuri şi să îl susţinem printr-o asumare a Guvernului”, a precizat Ciprian Ciucu la sediul central al PNL, după şedinţa Biroului Executiv al partidului.
El a adăugat că Guvernul îşi va asuma răspunderea pe pachetul 2 de măsuri săptămâna viitoare, marţi, miercuri sau joi.
Prim-vicepreşedintele liberal a menţionat că acele capitole din pachetul 2 referitoare la măsurile fiscale, despre care PSD a spus că trebuie revizuite, vor fi rediscutate.
“Evident, noi suntem deschişi pentru a discuta despre aceste lucruri. Trebuie să înţelegem că acest pachet trebuie să fie asumat de Guvern şi, evident, şi de PSD, care este parte a guvernării şi vom discuta şi despre aceste subcapitole, dar asta nu înseamnă că România nu trebuie să meargă mai departe. Vreau să atrag atenţia asupra faptului că cu pachetul 1 s-a mers foarte repede, nimeni nu a avut niciun fel de problemă să vină şi să impună, poate, nişte condiţii mai grele populaţiei, dar când este vorba despre pachetul 2, care conţine şi foarte multă responsabilizare a administraţiei şi a statului, când este vorba de a mai tăia din privilegii, deja vedem că există momente de bruiaj sau se gripează coaliţia şi se amână foarte mult termenul. (…) Ceea ce văd este că acest pachet întârzie să apară şi că apar fel şi fel de condiţii. Deci, mă aştept ca toate partidele care au semnat acordul de guvernare să respecte acest acord”, a afirmat Ciucu.
Prim-vicepreşedintele PNL, Ciprian Ciucu, a declarat marţi că se aşteaptă ca un al treilea pachet de măsuri să conţină reforme la nivel guvernamental, nu indicaţii “despre cum să fie cheltuiţi banii”.
“Nu mă aştept la un al treilea pachet care să fie lansat despre cum să se cheltuiască bani. Nu vrem să mai minţim oamenii. Vrem să nu-i mai minţim pe români. Noi, dacă mi-aţi urmărit comunicarea publică, am spus că, da, în trecut, Partidul Social Democrat, Partidul Naţional, Liberal au minţit pe români. Şi acum noi vrem să facem altfel de politică. (…) Deci, au fost foarte mulţi care au făcut fel şi fel de scheme în declaraţii despre cum se cheltuiesc bani. O economie nu se lansează doar prin a cheltui bani publici, evident şi asta poate fi un nou tip de logică economică, un model de creştere, dar nu mă aştept ca pachetul 3 să fie despre cum cheltuim banii, mă aştept ca pachetul 3 să continue cu reformele la nivel guvernamental, pentru că la nivel local vedem că se întâmplă, la nivel de fiscalitate iarăşi se întâmplă, dar nu este suficient şi guvernul trebuie să se treacă printr-o serie de restructurări, şi miniştrii au primit teme de la premier, aşa cum şi bine ştiţi, să vină cu restructurări”, a declarat Ciucu la finalul unei şedinţe a Biroului executiv al PNL.
Potrivit acestuia, există o planificare în timp, există o prospecţie, dar ele sunt dependente de măsuri care trebuie să fie luate acum.
“Nu putem vorbi despre un pachet patru, de exemplu, despre cum să cheltuim banii, despre cum să prioritizăm investiţiile, fără să trecem şi prin pachetul trei şi pachetul doi. Deci eu mă aştept şi la un pachet trei, aşa cum am zis. Deci în acest moment, toate aceste măsuri, nu ştiu dacă oamenii îşi dau seama, dar în acest moment vorbim despre patru partide, o coaliţie foarte instabilă cu foarte multe orgolii, care este nevoită să ia nişte măsuri foarte dure pentru populaţie. Şi în acest moment, în acest context, e nevoie de foarte multă responsabilitate să se ia aceste măsuri, pentru că vrem ca această perioadă să fie cât mai scurtă”, a subliniat reprezentantul PNL.
Întrebat la ce proiecte este dispus să renunţe ca edil al sectorului 6, el a răspuns că nu este dispus, dar este nevoit să o facă.
“Nu sunt dispus să renunţ la niciun proiect, dar sunt nevoit să o fac. În primul rând am aflat astăzi că unul dintre proiectele care a fost contestat în instanţă, că aşa se întâmplă, nu va mai exista, pentru că Ordonanţa de azi a Guvernului spune că unde nu ai dat drumul la lucrări, unde nu s-a semnat ordinul de începere a lucrărilor, acele proiecte nu vor mai fi finanţate. (…) Evident, s-au căutat foarte multe soluţii astfel încât proiectele demarate să fie puse pe alte tipuri de finanţare, alte tipuri de linii de finanţări care sunt deschise sau care se pot crea, inclusiv pentru a asigura finanţarea pentru fondurile de coeziune. pe care România le foloseşte astăzi”, a detaliat Ciucu. Sursa: Agerpres

