Ședință la PNL | Liderii liberali au discutat cu Ilie Bolojan despre proiectele de investiții
Liberalii s-au reunit în ședința la prânz și au discutat cu premierul Bolojan despre anunțatele reduceri de investiții prin PNNR. Mulți primari ai PNL s-au plâns că dacă nu își termină anumite lucrări începute ar putea să piardă mandatul la următoarele alegeri.
Alina Sorocean, reporter TVR, ne spune mai multe amănunte: Ședința PNL s-a încheiat, mai sunt liberali care stau în sediul PNL pentru a mai discuta cu Ilie Bolojan după ce s-au încheiat discuțiile oficiale. A fost prezent și Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, care a prezentat pachetul 2 de austeritate, un pachet pentru care săptămâna viitoare guvernul dorește să-și asume răspunderea în fața Parlamentului. De altfel, Ilie Bolojan, potrivit surselor, le-a și zis reprezentanților PNL că în zilele viitoare dorește să se întâmple acest lucru. Asta ar însemna că la începutul săptămânii viitoare pachetul 2 ar urma să primească undă verde și în guvern, iar mai apoi executivul să-și asume răspunderea în fața parlamentarilor.
S-a discutat despre acest pachet care știm bine că include mai multe reforme, reforma administrativă locală, o reformă a pensiilor speciale, vorbim aici despre pensiile magistraților, va crește vârsta de pensionare pentru magistrați, dar se discută și despre măsuri fiscale, cele anunțate până acum de Alexandru Nazare, o reformă în privința domeniului sănătății, un pachet destul de larg care privește în același timp și instituțiile statului, consiliile de administrație și subvențiile pentru cei care fac parte din consiliile de administrație. O ședință în care s-a discutat atât despre acest pachet 2, dar și despre investiții, pentru că încă de săptămâna trecută au fost mai mulți primari nemulțumiți de faptul că acel proiect prezentat de ministrul Fondurilor Europene nu mai permite realizarea unor investiții, chiar dacă acestea nu sunt făcute până acum în proporție de 30%, și din acest motiv primarii se temeau că ar putea să-și piardă mandatul la următoarele alegeri. Iată că în momentul de față surse spun că procentul de 30% va fi eliminat din acel proiect.
La ora 13.00 va începe ședința Partidului Național Liberal. A fost amânată pentru că începe o ședință de guvern la ora 12.00. Cea mai importantă temă este cea legată de ordonanța de urgență, care a fost discutată în primă lectură săptămâna trecută în ședința de guvern, însă a fost modificată și astăzi va fi rediscutată în Executiv. Surse spun că acel prag de 30% pe care reprezentanții guvernului l-au pus pentru lucrări care nu sunt realizate în proporții de cel puțin 30%, să nu mai primească banii pentru finanțare, acel procent a fost eliminat. În momentul de față se discută ca primarii să stabilească investițiile la care renunță, tocmai pentru că au existat foarte multe discuții, nemulțumiri venite din partea aleșilor locali, cei care precizau că nu pot renunța la anumite lucrări, că anumite lucrări care nu au fost realizate până acum în proporții de 30% ar putea să fie finalizate în două sau trei luni de zile și că nu este corect acest procent.
Drept urmare, încă se lucrează la forma ordonanței de urgență, tocmai din acest motiv astăzi Ilie Bolojan are întrunire cu liberalii și nu în ultimul rând se discută și despre pachetul 2 de austeritate, pentru că știm bine este un pachet care vine cu alte măsuri de această dată pentru instituțiile publice, pentru consiliile de administrație, pentru indemnizații, pentru magistrați, pentru că se discută despre majorarea bursei de pensionare pentru magistrații. Și acest pachet 2 urmează să fie discutat astăzi din Partidul Național Liberal.
Vom vedea ce nemulțumiri vor fi, pentru că în ultima perioadă au fost potrivit surselor mulți reprezentanți ai partidului care s-au arătat nemulțumiți de faptul că nu sunt consultați în privința multor măsuri și că își doresc ca Ilie Bolojan să vină mai des în partid și să le spună ce dorință are și ce pachete pregătește.

