Circulaţia feroviară pe distanţa Holdea – Margina a fost reluată, după ce a fost repusă pe șine locomotiva deraiată
A fost reluată circulația trenurilor, miercuri, de la ora 18:30, pe raza Sucursalei Regionale de Căi Ferate Timişoara, secţia Holdea – Margina. A fost repusă pe șine locomotiva deraiată marți seară, a anunţat CFR SA.
23 de călători erau în tren, dar niciunul nu a fot rănit. Au fost preluaţi şi transbordaţi în staţiile de destinaţie, în condiţii de siguranţă.
Circulaţia feroviară a fost suspendată temporar, marţi seara, pe secţia Holdea – Margina, după ce, la ora 20:55, la km feroviar 28+600, primul boghiu al locomotivei trenului IR 1833, operat de CFR Călători, a deraiat.
“Din punct de vedere tehnic, deraierea unui boghiu reprezintă ieşirea de pe şină a unui ansamblu de roţi al locomotivei, fără afectarea vagoanelor. În astfel de situaţii, sunt aplicate proceduri standard de siguranţă, care includ oprirea imediată a circulaţiei, verificarea infrastructurii şi intervenţia echipelor specializate pentru repunerea pe şină a materialului rulant” explică CFR.
Miercuri, locomotiva a fost repusă pe șine, iar linia de cale ferată a fost verificată şi readusă la parametri normali. Au fost efectuate și inspecţii tehnice pentru confirmarea condiţiilor de siguranţă.
Miercuri dimineaţa, la ora 05:50, locomotiva deraiată a fost repusă pe şină, iar la ora 06:55 linia curentă Margina – Holdea a fost eliberată.
„Începând cu ora 18:30, au fost finalizate lucrările pentru asigurarea condiţiilor de siguranţă, iar circulaţia feroviară pe distanţa Holdea – Margina a fost redeschisă în condiţii normale de siguranţă. Reluarea circulaţiei permite revenirea la programul obişnuit de operare şi asigură continuitatea traficului feroviar în condiţii de siguranţă”, precizează CFR.

