Ciprian Ciucu: “Primăria Capitalei riscă să intre în incapacitate de plată”. Ședința CGMB nu a avut loc din cauza lipsei de cvorum

6 March 2026, 11:40 (actualizat 6 March 2026, 11:58)

Consiliul General al Municipiului București ar putea fi dizolvat, dacă atunci când vor avea loc următoarele două ședințe, nu se întrunește cvorumul.

Codul Administrativ prevede că „în cazul în care nu a adoptat nicio hotărâre în trei şedinţe ordinare sau extraordinare ţinute pe durata a patru luni calendaristice consecutive”, atunci Consiliul General al Municipiului București se dizolvă de drept.

Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei: E a treia oară când Consiliul General nu se poate întruni într-o situație extrem de dificilă pentru București. Iresponsabilitatea celor de la PSD este incredibilă. Mă aștept la cote foarte proaste pe luna aceasta. (…) Cel puțin una dintre hotărârile de pe ordinea de zi ne-ar fi ajutat foarte mult să mai luăm din presiunea de pe buget.

Atrag atenția guvernului, parlamentului, într-un mod cât se poate de serios, că în aprilie – dacă reușim să evităm incapacitatea plata în martie – dacă nu vom fi avut buget național să mai crească puțin cotele, Primăria Capitalei va fi în incapacitate de plată.

Știam că va fi mandat scurt și greu, mi-am asumat, am căutat soluții pe care vreau să le propun Consiliului General. Nu sunt tocmai populare, dar sunt necesare pentru a evita insolvența”, a declarat Ciprian Ciucu.

Şedința Consiliului General al Capitalei convocată vineri nu a putut avea loc în condițiile în care au fost prezenți doar 24 de consilieri municipali.

Este a doua ședință de Consiliu General care nu se poate desfășura din cauza lipsei de cvorum. Grupul PSD a intrat în grevă săptămâna trecută, iar AUR și-a condiționat prezența de aprobarea unor proiecte.

Pe ordinea de zi figurau proiecte care vizau desființarea Centrului Expo Arte, creșterea chiriilor pentru locuințe convenabile, realizarea unui audit extern pentru STB și Termoenergetica.

Ședința CGMB din 26 februarie nu a avut loc tot din cauza lipsei de cvorum. De asemenea, miercuri și joi, nu s-au ținut ședințele comisiilor de specialitate din același motiv.

Grupul PSD a anunțat pe 24 februarie că va intra în grevă până când aparatul de specialitate al municipalității va redacta rapoartele necesare proiectului privind diminuarea facturilor la termie în cazul nerespectării parametrilor contractuali.

Pe 25 februarie, consilierii municipali AUR au transmis că vor participa la ședințele CGMB doar dacă vor fi implementate o serie de proiecte, printre care acordarea stimulentelor datorate persoanelor cu dizabilități și exproprierea zonei retrocedate din Parcul IOR.

Pe 26 februarie, copreședinții REPER București Ana-Maria Boghean și Iulian Hatmanu au sesizat oficial Instituția Prefectului Municipiului București pentru a debloca situația și a asigura depunerea jurământului de către Georgiana Diță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite