Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu Mark Rutte: Suntem aici pentru a da un mesaj puternic că românii sunt în siguranță și stabilitate
Premierul român, Marcel Colacu, a avut, luni, o intrevedere cu secretarul general al NATO, Mark Rutte. Prim-ministrul României a declarat că a simţit solidaritatea secretarului general al NATO încă de la începutul mandatului acestuia, când a dat o declaraţie fermă de sprijin pentru România în contextul incidentului cu dronele ruseşti din luna octombrie și că, la rândul său, i-a transmis acestuia ”întreg sprijinul (…) în îndeplinirea mandatului său important”.
Declarațiile premierului României:
- Am simțit solidaritatea domnului Rute din primele clipe ale mandatului, când a dat o declarație fermă de sprijin pentru România în contextul incidentului cu dronele rusești din luna octombrie. Mulțumesc pentru acest lucru. România și poporul român au un atașament profund față de valorile euroatlantice. NATO și relația transatlantică, Statele Unite și Uniunea Europeană, sunt pilonii pe care ne clădim securitatea și apărarea.
- De 20 de ani, societatea românească s-a dezvoltat și a prosperat în spatele scutului NATO, care asigură României cele mai solide garanții de securitate din istoria sa. De aceea suntem pregătiți să contribuim la întărirea Alianței și la menținerea unei relații transatlantice cât mai solide. Este cu atât mai important să facem acest lucru, având în vedere că ne confruntăm cu un context de securitate extrem de complicat.
- Federația Rusă a ales să devină cea mai mare amenințare la adresa NATO. Rusia a readus războiul în Europa chiar la granițele României, iar acest lucru a crescut nivelul de preocupare în rândul cetățenilor noștri. De aceea suntem aici în sediul NATO, umăr la umăr, pentru a da un mesaj puternic că românii sunt în siguranță și stabilitate. România face parte din NATO, alianța are o prezență consistentă în România, iar acesta este garanția că fiecare centimetru al teritoriului nostru este apărat pe deplin.
- Împărtășesc pe deplin viziunea domnului Rutte că nici o țară nu poate răspunde de una singură amenințărilor de securitate. Faptul că suntem mai puternici împreună este o realitate, nu doar un slogan.
- Tocmai de aceea i-am transmis domnului Secretar General recunoștința României față de aliații care ne sprijină concret, cât și față de NATO, care a adoptat măsuri dedicate a României în domeniul apărării terestre și aeriene.
- Avem o prezență militară aliată consistentă în România, i-am solicitat domnului Secretar General să sprijine suplimentarea și întărirea acestei prezențe, dar și consolidarea posturii NATO pe flancul estic, la Marea Neagră. Un astfel de demers este indispensabil pentru descurajarea credibilă a amenințărilor rusești.
- De altfel, încălcările spațiului aerian aliat și postura agresiva a Rusiei din Marea Neagră arată cât de important este să creștem efectivele în zonă și să oferim un răspuns solidar și unitar al alianței.
- În acest context, i-au transmis domnului Secretar General că România înțelege și își respectă angajamentele și este solidară cu aliații și partenerii noștri. Am alocat deja 2,5% din PIB pentru apărare în acest an și vom continua să menținem prioritare și în perioada următoare investițiile în apărare.
- L-am informat totodată despre faptul că în cursul acestei săptămâni vom semna cu partea americană scrisoarea de acceptare pentru programul de achiziționare a 32 de avioane F35 din ultima generație. Vom continua să investim sume importante în modernizarea armatei pentru că vrem ca România să probeze prin fapte concrete că este un aliat de încredere și un furnizor de securitate în regiune și dincolo de aceasta.
- Domnule Secretar General, războiul Rusiei împotriva Ucrainei este o tragedie care se desfășoară la granițele noastre. România a susținut fără rezervă lupta legitimă a Ucrainei împotriva agresiunii ruse și pentru apărarea independenței, suveranității și integrității sale territorial. Vom continua să acordăm un sprijin multidimensional Ucrainei.
- Donația sistemului Patriot și pregătirea în România a piloților ucrainieni alături de cei români și aliați pe avioanele F-16 sunt doar câteva elemente care demonstrează amploarea asistenței noastre.
- Dar în același timp trebuie să fim atenți și la Republica Moldova, care este partenerul nostru cel mai afectat de război după Ucraina. Am fost recent martorii încercării de a deturna parcursul european al Republicii Moldova.
- Avem obligația de a sprijini Chișinău și ne dorim să putem contribui împreună la acest efort.
- În concluzie, România este o țară sigură, cu securitate garantată de NATO, care se poate dezvolta economic și social. În fața tuturor amenințărilor, NATO a devenit mai puternică și mai extinsă și cred că este de datoria noastră să contribuim cu toții la întărirea Alianței și a securității euroatlantice.
- Vă asigur că România va rămâne în continuare același aliat de încredere al dumneavoastră pentru mandatul provocator pe care îl aveți, dar și al NATO.

