Ciocniri între demonstranți și forțele de ordine la Belgrad, la un an de la tragedia din Novi Sad
Ciocniri între demonstranți și forțele de ordine azi noapte în capitala Serbiei, la împlinirea unui an de la tragedia din Novi Sad.
Principalul vinovat este, în ochii miilor de protestatari, președintele Aleksandar Vucic, sub care o rețea a corupției a dus la moartea a 16 persoane, strivite sub un acoperiș din beton al unei gări parțial renovate.
Sute de membri ai forțelor de ordine au format un cordon între mulțimea furioasă și susținătorii președintelui.
Protestatarii anti-guvernamentali s-au adunat pentru a o susține pe mama uneia dintre victimele de la Novi Sad.
Femeia a anunțat că intră în greva foamei și s-a așezat aproape de corturile loialiștilor lui Vucic, campați încă din luna martie în fața clădirii Parlamentului.

