Un an de la tragedia din Novi Sad, zi de doliu național. Zeci de mii de sârbi s-au adunat pentru a comemora victimele accidentului

1 November 2025, 10:08 (actualizat 2 November 2025, 12:37)

Zeci de mii de sârbi s-au adunat, în Novi Sad, pentru a-i comemora pe cei care au pierit în tragedia de acum un an. Atunci, plafonul unei gări, care fusese renovată recent, s-a prăbușit și a strivit 16 oameni. Guvernul de la Belgrad a decretat o zi de doliu național.

O serie de evenimente comemorative au avut loc în Novi Sad, în amintirea tragediei de anul trecut, în gara din oraș. Atunci, 16 persoane și-au pierdut viața și o persoană a fost grav rănită după ce plafonul incintei s-a prăbușit.

Comemorarea victimelor teribilului accident care a avut loc anul trecut în Novi Sad s-a încheiat cu păstrarea a 16 minute de reculegere la cheiul din oraș. Participanții au aprins lanternele telefoanelor și, în concordanță cu numărul victimelor, 16 felinare au fost lansate simbolic pe cer. Mai multe coroane de flori au fost depuse în Dunăre de pe barje.

„Suntem aici pentru a ne aduce omagiile și a ne exprima durerea. Acesta este primul și cel mai important scop al tuturor lucrurilor de astăzi. Să arătăm că simțim la fel ca ei, că suntem alături de acele familii și de acele victime. Această societate suferă, suferă și este profund afectată.”

Unii dintre manifestanți au sosit încă de vineri seara, pe jos, cu mașini sau cu biciclete, venind de la sute de kilometri depărtare, din toate zonele țării. Vineri, compania națională de transport feroviar a suspendat toate serviciile la nivel național, invocând un apel anonim care susținea că au fost plasate explozibili în trenuri și pe calea ferată.

Protestele antiguvernamentale, în mare parte pașnice, au fost organizate sistematic de studenți pe parcursul anului și au implicat o mare parte din populație.

„Este trist. Este teribil, mai ales că ne aflăm în apropierea locului acestei crime și sperăm cu adevărat că așa ceva nu se va mai întâmpla niciodată. Iar noi, ca generație mai în vârstă, îi sprijinim pe acești tineri și credem că ar trebui să meargă până la capăt și îi susținem.”

Sârbii au cerut inițial o anchetă transparentă, dar ulterior au solicitat organizarea de alegeri anticipate. Ei pun tragedia din Novi Sad pe seama neglijenței clasei conducătoare, corupției endemice și înțelegerilor dubioase încheiate cu companiile de construcții chineze care au participat la renovarea gării.

Protestele au dus totuși la demisia premierului și la formarea unui nou guvern. Însă, într-o manieră sfidătoare, naționalistul Aleksandar Vučić nu a vrut să renunțe la funcția de președinte al țării și i-a amenințat pe protestatari cu organizarea de contramanifestații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite