Ciobanii africani salvează păstoritul în Spania. Doar 4% dintre spanioli lucrează în agricultură
Dacă Don Quijote s-ar plimba în zilele noastre prin Spania, nu mică i-ar fi mirarea să vadă turme de oi mânate de ciobani africani. Spaniolii nu mai vor să păstorească, puţini mai rămân la muncile grele din satele izolate, tinerii vor la oraş. Ca să poată exista faimoasele brânzeturi iberice, autorităţile au fost nevoite să găsească soluţii: apelează la migranţi africani, care sunt învăţaţi să crească animale sau să cultive pomi fructiferi.
Osam Abdulmumen, un migrant din Sudan, mână oile înapoi, la o fermă veche de secole din Castilia-La Mancha, o zonă aridă din centrul Spaniei. Tânărul de 25 de ani are grijă de o turmă de 400 de animale. Câștigă 1.300 de euro pe lună, puțin peste salariul minim din Spania. Însă e fericit că poate trimite niște bani şi familiei.
Osam Abdulmumen, imigrant din Sudan: Există mult de lucru pentru ciobani aici, în Spania, dar oamenilor nu le place să lucreze la țară. Eu doar vreau să muncesc, acesta a fost cel mai rapid loc de muncă pe care l-am putut obține.
Guvernul spaniol are un program prin care distribuie migranţi către asemenea ferme, unde nimeni nu vrea să lucreze. E muncă grea, în zone izolate şi aride – dar fără oameni ca Osam şi alţii că el, ar scădea masiv producţia faimoaselor brânzeturi spaniole.
Sharifa, migrant din Ghana: Urmez un curs de pregătire despre animale: vaci, oi, capre. Şi chiar mă ţin de acest curs. Și voi fi foarte bucuroasă să lucrez în câmp cu animalele.
Ferma la care lucrează migranţii este a lui Esteban. Familia lui deţine aceste locuri de cinci generaţii. Esteban a plecat şi el la oraş, a studiat istorie, dar s-a întors acasă în pandemie.
Alvaro Esteban, proprietar fermă: E dificil. E dificil să găsești oameni care lucrează la țară. Majoritatea afacerilor care există acum nu vor avea urmaşi, pentru că copiii nu vor să calce pe urmele părinților lor. Așa că trebuie să căutăm acei oameni în altă parte.
Astăzi, peste 80% dintre spanioli locuiesc în oraşe. Mai puțin de 4% din populație lucrează în agricultură, chiar dacă țara este unul dintre principalii producători agricoli din Europa.

