Cinci alpinişti ruşi au murit în Nepal, în timpul escaladării vârfului Dhaulagiri

Cinci alpinişti ruşi au murit în Nepal, în timpul escaladării vârfului Dhaulagiri / Profimedia Images
8 October 2024, 11:25 (actualizat 8 October 2024, 22:53)

Cinci alpinisti ruşi au murit în Nepal în timp ce escaladau vârful Dhaulagiri, 8.167 de metri – al şaptelea cel mai înalt vârf de pe planetă, a anunţat marţi o reprezentantă a comunităţii de alpinism din Rusia, transmite EFE.

I-au găsit pe băieţi. Toţi au murit când s-a rupt coarda”, a scris alpinista Ana Piunova pe pagina sa de Facebook, precizând că grupul era alcătuit iniţial din şase alpinişti.

Ea a explicat că unul dintre alpinişti, pe care l-a identificat drept Valeri Şamalo, s-a simţit rău în timpul ascensiunii şi s-a întors în tabăra de bază, situată la 6.100 de metri, de unde a fost evacuat la spital cu un elicopter.

Potrivit agenţiei oficiale ruse TASS, ambasada Rusiei din Nepal a confirmat că a fost informată despre moartea alpiniştilor, cu care s-a pierdut comunicarea duminica trecută, în aceeaşi zi în care au început ascensiunea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite