Charles al III-lea a mulţumit pentru sprijinul primit după anunţul referitor la cancerul de care suferă

11 February 2024, 06:19 (actualizat 11 February 2024, 21:04)

Regele Charles al III-lea, care se află în prezent sub tratament pentru cancer, a participat duminică la o slujbă religioasă la biserica Sf. Maria Magdalena de pe domeniul regal din Sandringham (estul Angliei), a constatat un fotograf al AFP.

Îmbrăcat într-un costum şi un palton de culoare închisă, suveranul, însoţit de regina Camilla, i-a salutat pe jurnaliştii prezenţi. Aceasta a fost a doua sa apariţie publică de la anunţarea diagnosticului la începutul săptămânii.

Marţi, el a fost văzut pentru scurt timp ieşind din spatele unei maşini la reşedinţa sa regală Clarence House din Londra, unde tocmai vorbise cu fiul său prinţul Harry, care a venit din California pentru a-şi vizita tatăl după ce a aflat de boala sa.

Regele Charles al III-lea a adresat sâmbătă “cele mai sincere mulţumiri” persoanelor care i-au transmis mesaje de susţinere, în primul său comunicat de presă după diagnosticul de cancer primit, transmite AFP.

Aş dori să îmi exprim cele mai sincere mulţumiri pentru numeroasele mesaje de sprijin şi urări de bine pe care le-am primit în ultimele zile“, a scris Charles al III-lea.”După cum ştiu toţi cei afectaţi de un cancer, gânduri binevoitoare ca acestea oferă cel mai mare confort şi cea mai mare încurajare“, a adăugat suveranul în vârstă de 75 de ani.

Comunicatul de presă a fost publicat pe site-ul familiei regale britanice şi pe contul X.

Este, de asemenea, încurajator să aflu cum împărtăşirea diagnosticului meu a contribuit la creşterea gradului de conştientizare şi la punerea în evidenţă a activităţii tuturor organizaţiilor care sprijină pacienţii cu cancer şi familiile acestora, în Marea Britanie şi în restul lumii“.

Admiraţia mea din totdeauna pentru grija şi dăruirea lor neobosite este cu atât mai mare cu cât o experimentez personal“, se adaugă în mesajul semnat “Charles R.”

La mai puţin de 18 luni de la urcarea pe tron, regele Charles al III-lea a început luni tratamentul pentru o formă de cancer care nu a fost precizată. Se ştie doar că boala a fost depistată în timpul unei operaţii recente de hipertrofie benignă de prostată, dar că nu este vorba de cancer de prostată.

CITEȘTE ȘI: Regele Charles al III-lea se simte extrem de bine. A fost foarte impresionat de toate scrisorile şi mesajele pe care le-a primit de peste tot, afirmă regina Camilla

Deşi va continua să îşi îndeplinească o parte din funcţiile administrative, monarhul britanic va lipsi din viaţa publică pe o perioadă nedeterminată. Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite