Centrul de Zi Sfântul Nicolae din Timișoara organizează activități de vacanță pentru copiii defavorizați
Vacanța de vară este o perioadă dificilă pentru mulți părinți care nu își permit decât să își țină copiii acasă. Nu au în grija cui să-i lase și nu pot să le ofere activități care să îi bucure. La Timişoara, Centrul de Zi Sfântul Nicolae și-a propus să le ofere o vacanță frumoasă copiilor din familii defavorizate. Așa că micuții au parte de îngrijire și educație, distracție și joacă.
Mirela merge la Centrul Sfântul Nicolae împreună cu cei 7 frați. Au activități favorite, cum este pictura, și și-au făcut prieteni. Iar pe educatori îi simt foarte apropiați lor.
Peste 50 de copii vin la centru, unde învață, se joacă, primesc consiliere psihologică și sprijin pentru orientarea școlară. Le este supravegheată starea de sănătate și le este asigurată o masă caldă.
Copiii din Centrul Sf. Nicolae au vârste între 5 şi 18 ani și provin din familii dezorganizate, numeroase sau cu un singur părinte ori cu părinți plecați în străinătate.

