Ce vor face partidele politice la moțiune. Ce parlamentari vor fi în sală

Parlamentul României. Camera Deputaților. Foto: Profimedia Images
4 May 2026, 17:19 (actualizat 5 May 2026, 08:56)

PNL, UDMR și USR au anunțat că parlamentarii lor vor rămâne sau nu în sală la moțiune, dar că nu vor vota. Este de așteptat ca AUR și PSD, semnatari ai moțiunii, să o și voteze. Grupul PACE a transmis că va vota. Conducerea SOS România face sondaj în partid.

Parlamentarii urmează să dezbată și să voteze, marți, moțiunea de cenzură, însă strategiile partidelor diferă în privința momentului votului.

Se așteaptă ca PSD și AUR, semnatarii moțiunii, să rămână în sală și să o voteze. Mai mult, deputaţii şi senatorii PSD vot vota, marţi, moţiunea de cenzură cu bilele la vedere, conform unor surse din partid.

Iar liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a declarat că toţi cei 90 de parlamentari ai AUR vor fi prezenţi, marţi, la dezbaterea moţiunii de cenzură şi vor vota în favoarea acesteia.

Grupul PACE a transmis că va vota moțiunea, prin vocea senatorului Clement Sava.

Inițial parlamentarii liberali aveau intenții diferite în privința atitudinii la vot. Liderul deputaţilor liberali, Gabriel Andronache, anunțase că, “în semn de protest faţă de această monstruoasă coaliţie PSD – AUR, grupul parlamentar PNL nu va participa la procedura de vot în cadrul moţiunii de cenzură. Bineînţeles că vom rămâne – liderul de grup şi încă doi sau trei vicelideri – în sală pentru a ne asigura că procesul de votare este unul conform regulamentului şi nu vor exista fraude”. În același timp, grupul liberal de la Senat hotărâse ca parlamentarii să fie prezenţi în bănci, dar să nu voteze.

Ulterior, PNL a decis că toți parlamentarii vor ieși din sală mâine, la vot, dar rămân liderul de grup și viceliderii.

Parlamentarii USR vor fi prezenți în sală, dar nu vor vota la această moțiune, a anunțat astăzi Dominic Fritz, președintele USR: Atunci când vor fi chemați, vor spune: Prezent nu votez!

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că reprezentanții formațiunii sale vor fi prezenți marți la moțiune, dar nu vor vota.

Kelemen Hunor, președintele UDMR: “Mâine nu vom vota moțiunea de cenzură. Prezent, nu votez – e decizia grupurilor reunite ale UDMR. […] Eu nu voi fi prezent în București, voi fi la înmormântarea fostului nostru coleg, fostului președinte executiv Takacs Csaba” (deputat din partea UDMR în 1990–1992 și 1992–1996, fost președinte executiv al UDMR, n.r.).

Diana Șoșoacă a declarat pentru Gândul că a lansat un sondaj în partidul SOS România, pentru a decide cum să se voteze la moțiune, întrucât “dacă votez căderea guvernului Bolojan, te poziționezi alături de AUR și PSD. Dacă nu votezi, te poziționezi alături de PNL, USR și UDMR“.

Iar cinci parlamentari UNIT (aleși pe listele POT) care au semnat moțiunea anunță că nu o vor vota, “pentru că nu au primit un plan de țară și o propunere de premier”.

Simona Avram

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite