Ce se întâmplă cu alocațiile copiilor, indemnizațiile, pensiile. Explicațiile ministrului Dragoș Pîslaru, exclusiv la TVR Info
Întrebat de Marinela Mititelu, moderatoarea Ediției Speciale de la TVR Info de joi seară, ce se întâmplă cu alocațiile copiilor, cu indemnizațiile persoanelor cu dizabilități, cu pensiile, în plină dezbatere pe tema legii salarizării, ministrul Dragoș Pîslaru a explicat că “ar fi resursele respective”, dar nu sunt condiționate de plafonul pentru salarii.
Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, ministru interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale: Nu sunt resurse care să fie condiționate de plafonul pentru salarii. Acele sunt resurse care sunt în zona de asistență socială. Sunt două două categorii distincte în buget (…). Fiecare dintre ele are plaja sa de creștere, așa cum am plaja de creștere limitată pentru masa salarială și am discutat 8 miliarde pe zona de asistență socială vei avea probabil similar, pentru că vei avea și acolo o creștere nominală a PIB-ului, adică ai diverse căprării, diverse zone, zona asta, eu trebuie să mă asigur, ca să nu deraiez, că mi-o țin cât să nu crească ponderea sa în PIB. Zona cealaltă la fel, dar și ea îmi va genera o sumă de câteva miliarde de lei pe care o vei avea la dispoziția adițională. Inflația, din nefericire, că nu e un lucru de care să ne bucurăm, îți creează resurse pe care poți să folosești, să indexezi sau să ajuți oamenii vulnerabili. Asta este adevărul.
“Da, ar fi resursele respective”
Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, ministru interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale: Măsurile pe care le-au luat prim-ministru Bolojan și acest guvern au fost măsuri bune, măsuri care erau necesare într-un moment de criză și care acum se vede, după cele patru luni din 2026, că încep să aducă rezultatele. Pe fonduri europene eu am dublat absorbția pe coeziune și am adus 3 miliarde de euro în plus pe PNRR, față de cinci pe toți anii de dinainte 2021-2025. Deci, să ne înțelegem, ne-am făcut treaba și Alexandru Nazare, și eu, și prim-ministrul și, cu toate astea, au fost unii care au decis că hai să băgăm țara în criză, că ne mergea prea bine și asta este situația. Când mă întrebați pe mine dacă vor fi bani pentru indemnizații, răspunsul meu este dacă am fi lăsați sau dacă s-ar lăsa aceste politici în continuare, care au rațiune, sunt făcute profesionist, nu politicianist, nu populist. Da, ar fi resursele respective, ăsta e răspunsul meu.

