Cătălin Predoiu, după votarea moțiunii: Nu trebuie să abandonăm guvernarea. Negocierile ar fi trebuit să continue până când “se cădea sub masă”

5 May 2026, 14:51 (actualizat 5 May 2026, 15:21)

Prim-vicepreședintele PNL Cătălin Predoiu, nume vehiculat ca propunere a PNL pentru funcția de prim ministru, a declarat, imediat după votul asupra moțiunii de cenzură, că ar fi trebuit să se continue discuțiile și negocierile ”până se cădea sub masă”. Predoiu spune că PNL trebuie să continue guvernarea. “Nu trebuie să abandonăm guvernarea“, a subliniat liderul liberal.

Această coaliție avea altă misiune, avea misiunea să garanteze drumul euroatlantic al României, să facă corecțiile necesare, echilibrele macro-bugetare și să asigure o dezvoltare, proiecte de dezvoltare, investiții și bunăstare. Din păcate, pe parcurs s-a pierdut această misiune și în niciun caz nu trebuia să ajungem în acest punct. Soluția moțiunii nu este una benefică pentru România. Ar fi trebuit să se continue discuțiile, negocierile, până când, vorba unui fost premier liberal, Stolojan, “se cădea sub masă” – le-a declarat Predoiu jurnaliștilor, pe holurile Parlamentului, după vot.

“PNL este un partid cu o relevanță strategică pentru România”, a mai spus Predoiu. “Este un partid cu un ADN pro-european, euroatlantic, este un partid care are soluții pentru țară și care și-a asumat în urmă cu un an această responsabilitate. În acest moment PNL nu trebuie să se grăbească. Nu merita această moțiune PNL, nu merita prim ministrul Bolojan această moțiune. Este foarte multă emoție în partid, vom avea ședințe în continuare. cred că trebuie să cântărim care sunt responsabilitățile noastre în acest moment. Cred că PNL trebuie să aleagă în a se grăbi cu o decizie pripită și a fugi de responsabilitatea guvernării sau a cântări ce opțiuni are și să continue mai departe să-și asume aceste responsabilități”, a declarat prim-vicepreședintele PNL.

Cea mai bună decizie pentru PNL este să continue guvernarea, să-și lase opțiunile deschise“, a subliniat Predoiu. “Nu trebuie să abandonăm guvernarea”, a punctat liderul liberal.

La ora 17.00 se reunește conducerea PNL într-o ședință extinsă a Biroului Național, pentru a lua o decizie după ce Parlamentul a votat moțiunea împotriva Guvernului Bolojan.

Moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii PSD, AUR și PACE – Întâi România împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan a fost adoptată în plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului. Moțiunea a trecut cu 281 de voturi „pentru”, 4 ”împotrivă”, 3 anulate. Executivul își pierde astfel sprijinul Parlamentului, însă rămâne interimar, cu atribuții limitate, timp de 45 de zile.

În România postcomunistă au mai fost adoptate alte 6 moţiuni de cenzură, în urma lor fiind demise şase guverne: Guvernul Emil Boc I (octombrie 2009); Guvernul Mihai Răzvan Ungureanu (aprilie 2012); Guvernul Viorica Dăncilă (octombrie 2019); Guvernul Sorin Grindeanu (iunie 2017); Guvernul Ludovic Orban I (martie 2020); Guvernul Florin Cîţu (octombrie 2021).

Știre în curs de actualizare

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite