Căruță spulberată de o mașină de poliție. O femeie a murit şi trei persoane au fost rănite
Grav accident în această dimineață pe un drum județean din Galați. O femeie a murit şi trei persoane au fost rănite după ce căruța în care se aflau a fost lovită din spate de o autospecială a poliției.
La volanul mașinii se afla un agent în vârstă de 20 de ani care nu a fost rănit. Colegii polițistului au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.
Accidentul s-a petrecut în zorii zilei. Polițistul, care abia intrase în tură, a urcat la volanul mașinii de serviciu și a plecat în patrulare intre localitățile Pechea și Rediu. La un moment dat, a fost orbit de farurile unei mașini care venea din față și nu a văzut căruța nesemnalizată. Impactul dintre cele două vehicule a fost devastator.
În urma accidentului, o femeie de 71 de ani, aflata în atelaj, a murit. Soțul ei de 73 de ani, fiica de 47 și nepotul de 23 de ani, aflați tot în căruță, au fost transportați la spital.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și vătămare corporala din culpă.
Agentul care a provocat accidentul are 20 de ani și este angajat la secția 2 rurală Galați din luna decembrie a anului trecut.

