Carburanții se scumpesc în Europa: Italia monitorizează, Franța caută soluții. Presiune tot mai mare pe consumatori
Toate țările europene sunt în alertă din cauza scumpirii carburanților. Comercianții din tot mai multe state sunt controlați pentru a nu majora prețurile nejustificat. Populația, însă, așteaptă și alte măsuri de protecție, mai ales că scumpirea carburanților atrage majorări în lanț pentru toate produsele și serviciile.
Prețurile la carburanți continuă să crească în Italia, însă, deocamdată, guvernul de la Roma se limitează la monitorizarea pieței, fără să anunțe intervenții concrete.
Ministrul italian al Întreprinderilor, Adolfo Urso, a declarat că Italia rezistă mai bine decât alte state europene la actualul val de scumpiri și a subliniat că nicio mare economie europeană nu a redus accizele până în prezent, deși mai multe țări analizează măsuri de control pe filiera de distribuție, similare celor aplicate deja în Italia.
Autoritățile italiene au intensificat controalele pe întreg lanțul carburanților.
Generalul Enrico Blandini, din cadrul Gărzii Financiare din Florența, a explicat: „Am consolidat verificările la stațiile de distribuție, monitorizarea evoluției prețurilor și controlul trasabilității produselor energetice, pentru a identifica și a combate eventualele anomalii, fenomene speculative și posibile fraude, intervenind prompt pentru protecția cetățenilor și buna funcționare a pieței.”
Și în Franța, benzina și motorina au ajuns aproape de 2 euro pe litru, iar în unele cazuri chiar au depășit acest prag.
În acest context, francezii așteaptă măsuri de protecție din partea statului.
Printre soluțiile analizate de autorități se numără plafonarea prețurilor, reducerea TVA și acordarea unor cecuri pentru persoanele cu venituri foarte mici.
În paralel, continuă controalele la distribuitori pentru prevenirea abuzurilor, într-un context sensibil, marcat și de campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor municipale.
Autoritățile franceze avertizează că sancțiunile pentru cei care profită de situație și majorează nejustificat prețurile pot ajunge la 300.000 de euro, iar în caz de recidivă se poate ajunge inclusiv la închisoare. La rândul lor, marile companii din industria petrolieră susțin că marjele lor de profit sunt reduse și că soluția pentru ieftinirea carburanților ar fi scăderea taxelor.
Într-o poziție transmisă public, OMV arată: „Dacă există o penurie, atunci trebuie să economisim combustibil. Conduceți mai puțin, conduceți mai încet. Prețurile nu se stabilesc în rafinărie. La un preț de 1,70 euro pe litru de benzină premium, 90 de cenți ar fi folosiți doar pentru taxe și impozite. Din restul de 80 de cenți, 55 de cenți ar trebui să acopere costul integral al petrolului. Asta lasă OMV cu doar 25 de cenți.”
În ultima săptămână, cel mai mare avans al prețului benzinei a fost înregistrat în Germania, unde litrul s-a scumpit cu aproximativ 10%. În cazul motorinei, cele mai mari creșteri au fost raportate în Germania, Franța și Spania.
Criza combustibililor. Germania va permite majorări de preț la pompă doar o dată pe zi
Pe fondul acestor evoluții, tot mai multe state europene sunt în alertă și verifică atent comercianții pentru a preveni majorările nejustificate. Populația așteaptă însă și măsuri concrete de protecție, în condițiile în care scumpirea carburanților riscă să antreneze noi creșteri de prețuri pentru produse și servicii.

