Caravanele medicale, o soluție la sat. Peste 70% dintre cei testaţi au diabet, hipertensiune, colesterol crescut sau obezitate. Aproape 700 de localităţi, fără medici de familie
Alertă privind sănătatea la sat. Peste 70 la sută dintre cei testaţi la o caravană medicală au diabet, hipertensiune, colesterol crescut sau obezitate. Unii nu văzuseră vreodată un medic. Mulţi nu ştiau că suferă de boli grave şi că sunt în pericol. Aproape 700 de localităţi nu au medici de familie, dar lipseşte şi educaţia sanitară. Şcolile sunt acum obligate să propună şi discipline legate de stilul de viaţă sănătos.
Alianţa Pacienţilor Cronici a dus medici şi asistenţi într-o caravană în şase judeţe. Aproape o mie de săteni au putut face astfel controale şi analize medicale gratuite.
La peste jumătate dintre pacienţii testaţi în caravană, analizele arată că ar putea avea diabet sau prediabet. Patru din cinci au kilograme în plus, dar peste 80 la sută dintre ei nu au vorbit niciodată cu medicul de familie despre greutatea lor. Mai mult, peste jumătate dintre cei testaţi au colesterolul total peste pragul normal, majoritatea după vârsta de 50 de ani.
Unii nu ştiau că sunt bolnavi. Alţii, deşi diagnosticaţi cu diabet, aveau glicemii uriaşe, cronice și nu își dădeau seama că sunt în pericol. Medicii propun soluţii.
Cătălina Lupu, medic specialist diabetolog, voluntar în caravana ,,Sănătatea vine la tine”: Să se înfiinţeze puncte locale de evaluare metabolică, local, să se extindă telemedicina şi să se integreze educaţia pentru sănătate în viaţa comunitățile mici.
Peste 500 de localităţi au acces greu chiar şi la un medic de familie, iar peste 180 nu au niciun medic, arată datele oficiale.
Claudiu Damian, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii: Am ajuns la un pas de colaps în sistemul sanitar. Ne dorim să motivăm medicii și să oferim stimulente.
Cezar Irimia, preşedinte, Alianţa Pacienţilor Cronici din România, organizator caravană: Situaţia este destul de gravă. Degeaba merg eu o dată la un an. Pacientul poate are nevoie lunar. Nu mai vorbesc de acele investigații care ar trebui să devină obligatorii, anuale.
Larisa Mezinu Bălan, vicepreşedinte CNAS: Din 2023, pachetul de bază a fost mult extins cu servicii de tip preventiv în asistenţa medicală primară, acces direct în paraclinic la investigaţii medicale peste valoarea de plafon.
Chiar şi cu trimitere, oamenii sunt nevoiți uneori să plătească pentru analize.
Daciana Toma, vicepreşedinte, Societatea Naţională de Medicina Familiei: Sunt o grămadă de laboratoare mari care nu decontează analizele pe care eu pot să le dau. La ambulatoriu nu poate face ecografie cardiacă pentru că nu e avantajos pentru furnizor. Nu CT, pentru că nu găsesc programări.
În Parlament se propune să fie trimise în sate 171 de unităţi mobile dotate pentru investigaţii şi deservite de absolvenţi de medicină care nu au intrat la rezidenţiat. Şi să fie folosită şi inteligenţa artificială. Proiectul noii legi a sănătăţii ar urma să fie gata la finalul anului viitor.

