Capitala Republicii Moldova, refugiu din calea războiului: aproape 100 de pasageri ucraineni, aduși cu trenul Kiev-Chișinău
Războiul brutal declanşat de Rusia ameninţă viaţa de zi cu zi a ucrainenilor, în special din cauza atacurilor asupra infrastructurii energetice şi zonelor rezidenţiale. Astăzi, trenul Kiev-Chișinău a adus aproape 100 de pasageri, mulți veniţi în Republica Moldova pentru a scăpa, fie și pentru câteva zile, de ameninţarea rachetelor şi dronelor, de sunetul sirenelor de alarmă, de frig, de întreruperile de curent şi de apă. Pentru ei, Chișinăul este o oază de liniște şi siguranţă, în zilele de sărbători.
Puțin înainte de prânz, trenul Kiev–Chișinău oprește în principala gară din capitala Republicii Moldova. Pentru pasagerii veniți din Ucraina, călătoria de aproximativ 18 ore înseamnă o pauză de la un trai tot mai greu.
Trenul Kiev–Chișinău a sosit în gară, după ce a trecut și prin Odesa, oraș afectat de atacuri repetate asupra sistemului energetic. De aproape două săptămâni, multe zone rămân fără curent, căldură și apă.
De când a început războiul, liniștea pentru unii ucraineni are o destinație clară: Republica Moldova. Aici revin de fiecare dată cu drag. Iar acum, în prag de sărbători, țara vecinilor moldoveni devine un loc al speranței că anul viitor în Ucraina va fi pace.
Cursa Kiev–Chișinău a fost relansată pe 5 noiembrie 2022, după o pauză de aproape un sfert de secol. De aproape o săptămână, Trenul Victoriei, așa cum a fost botezat, vine din capitala Ucrainei și oprește și la Odesa, înainte de a ajunge la Chișinău. Legătura feroviară dintre Odesa și Chișinău, de aproape 160 de kilometri, care a fost reluată după 3 ani de pauză din cauza războiului, se bucură de o cerere uriașă: în doar 3 ore de la relansare, peste jumătate dintre locuri erau deja rezervate.

