Canibalism antic. Noi dovezi sugerează că fermierii din perioada Neoliticului târziu își mâncau rivalii

Noi dovezi sugerează că fermierii din perioada Neoliticului târziu își mâncau rivalii / FOTO: Scientific Reports
12 August 2025, 11:06

Canibalismul ar fi putut fi o practică comună printre strămoșii noștri neolitici, sugerează urmele de tăiere, despicare, mușcături și incizii pe rămășițe umane vechi de 5.700 de ani, conform phys.org.



Francesc Marginedas, de la Institutul Catalan de Paleoecologie Umană și Evoluție Socială (IPHES) din Tarragona, Spania, și colegii săi au studiat peste 600 de oase și fragmente provenite de la 11 schelete bine conservate de adulți, adolescenți și copii. Acestea au fost descoperite în Peștera El Mirador, în Munții Atapuerca, și datează din perioada Neoliticului târziu (aproximativ acum 6.500–5.000 de ani

Ce dezvăluie oasele

Analiza microscopică a arătat semne de canibalism pe toate oasele studiate. În special, cercetătorii au observat urme de tranșare pe 69 de oase și tăieturi adânci pe altele, indicând că pielea și mușchii au fost îndepărtate. Unele oase erau translucide, cu margini ușor rotunjite, sugerând că au fost fierte. Alte indicii includ crăparea oaselor mai mari, cel mai probabil pentru a ajunge la măduvă.

Potrivit oamenilor de știință, canibalismul a avut loc după moartea victimelor. Corpurile au fost jupuite, membrele separate, apoi gătite și mâncate, posibil pe parcursul câtorva zile. Însă de ce se mâncau strămoșii noștri unii pe alții? De nevoie sau exista alt motiv?

Canibalismul antic este greu de interpretat, deoarece motivele sunt greu de stabilit, iar dovezile sunt rare și adesea ambigue. Totuși, cercetătorii exclud varianta supraviețuirii de urgență cauzată de lipsa hranei, deoarece nu există semne de penurie în regiune la acea vreme. Ei cred, de asemenea, că nu era vorba de practici funerare sau ritualice, întrucât nu s-a găsit nimic similar în zonă.

Oasele studiate par să fi aparținut unei familii sau unei familii extinse, iar cercetătorii cred că un grup vecin i-a exterminat într-un singur eveniment. „Canibalismul ar putea fi legat de violența intergrupuri în perioadele preistorice târzii, sugerează rezultatele actuale”, scriu autorii studiului. Această ipoteză este susținută de alte dovezi ale unor masacre neolitice din Spania, Franța și Germania.
Peștera El Mirador, unde au fost găsite oasele, este o adevărată comoară arheologică. Descoperirile anterioare includ calote craniene ceremoniale și dovezi de canibalism din Epoca Bronzului.

Acest studiu recent, împreună cu rezultatele anterioare, pune sub semnul întrebării imaginea comună a Neoliticului ca epocă a fermierilor trăind pașnic. În schimb, sugerează o existență mult mai violentă și marcată de conflicte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite