Campanie comună de împădurire la granița cu Republica Moldova. Diana Buzoianu: Pădurea nu are granițe

14 March 2026, 19:24

Pod verde pe ambele maluri ale Prutului. Pentru prima dată în istorie, cetăţenii Republicii Moldova şi cei ai României au luat parte la o acţiune comună de împădurire desfăşurată simultan pe graniţa dintre cele două țări. La evenimentul simbolic au participat politicieni, personalități culturale, dar și oameni simpli.

Înarmați cu unelte, puieţi și mult entuziasm, românii și moldoveni s-au adunat de dimineață pe malul Prutului în localitatea Sculeni pentru lansarea campaniei naţionale de împădurire “Primăvara 2026”. Evenimentul marchează o premieră în cooperarea transfrontalieră în domeniul protecţiei mediului.

Plantările au loc în mai multe locaţii din apropierea Prutului, atât în Republica Moldova, cât şi în România. Participă reprezentanți ai autorităţilor locale, silvicultori, voluntari, membrii ai societăţii civile şi angajați ai instituţiilor publice din ambele țări.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului din România: Astăzi relansăm practic ediția din 2026 a lunii Pădurii. Ediția de anul acesta are un mesaj central – Pădurea nu are granițe -obiectivele noastre comune sunt de a proteja mediul.

Gheorghe Hajder – ministrul Mediului, Republica Moldova: Ne bucurăm că generația pădurii din Moldova a trecut Prutul și anul acesta în premieră plantăm pe ambele maluri.

Acțiunea face parte din Programul naţional de extindere şi reabilitare a pădurilor din Republica Moldova, care prevede împăduriri masive în următorii ani.

România și Republica Moldova urmăresc astfel nu doar creşterea suprafeţelor împădurite, ci şi consolidarea cooperării regionale în domeniul protecţiei mediului şi adaptării la schimbările climatice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite