Călin Georgescu nu o susține pe Anca Alexandrescu pentru Primăria Capitalei. “Alegerile sunt o farsă”
Fostul candidat la președinție Călin Georgescu a declarat din nou că boicotează alegerile locale pentru Primăria Capitalei, pe care le consideră o farsă, fiind organizate de un guvern “ilegal”. Despre candidatură Ancăi Alexandrescu la Primărie, susținută de AUR, Georgescu a afirmat că “fiecare face cum crede.” Declarațiile au fost făcute marți, când fostul candidat a mers să semneze controlul judiciar.
„Alegerile sunt o farsă și nu am de ce să comentez o farsă. Eu, alături de poporul român, așteptăm dovezi despre furtul alegerilor, nu povești. Doi, până una alta, votul liber al românilor a fost furat. Trei, nu pot să am o abordare serioasă de niciun fel a acestor alegeri”, a spus Călin Georgescu, când s-a prezentat marți la secția de poliție pentru a semna controlul judiciar.
Întrebat dacă participarea la alegeri a celor care l-au susținut este o trădare, fostul candidat la prezidențiale a răspuns: „Nu, eu mi-am exprimat punctul de vedere. Fiecare face cum crede. E liberul arbitru. Eu, în fața poporului român, nu pot să spun altceva decât că el a câștigat. Am participat alături de popor o dată la alegeri și am câștigat. Aceste alegeri au fost furate și nu mai există siguranța că aceste alegeri vor fi libere”.
Georgescu anunțase încă de duminică că nu susține alegerile, deoarece “un guvern ilegitim nu poate face alegeri legitime”.
„Despre aceste alegeri am de spus următoarele. Un guvern ilegitim nu poate face alegeri legitime, nici la Bucureşti, nici oriunde altundeva. Nimeni nu mă poate convinge de contrariu. Avem precedentul anulării a legilor din 6 decembrie 2024 şi mascarada celor din mai 2025. Prin urmare, nu pot crede în aceste alegeri din Bucureşti şi consider că electoratul ar trebui să se gândească de două ori înainte de a valida o farsă organizată sub aparenţa binelui ” a declarat Călin Georgescu, într-o postare video.
„Într-un mod aproape macabru, pe 7 decembrie se împlineşte un an de la anularea alegerilor care au îngropat democraţia şi libertatea în România, iar acum ni se cere să legitimăm frauda de atunci. Pentru mine acest lucru este inacceptabil. Este o linie a demnităţii pe care niciun om liber nu poate trece. Dacă acele alegeri nu ar fi fost anulate, astăzi nu ar fi avut nevoie de alegeri la Bucureşti (…) Nu mă pot implica în niciun fel, nu pentru că refuz, ci pentru că nu pot crede în aceste alegeri”, a mai spus Georgescu, trimis în judecată de procurori într-o anchetă pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acţiuni împotriva ordinii constituţionale şi comunicarea de informaţii false.
AUR, cel mai mare partid din opoziție, nu va avea candidat propriu la Primăria Capitalei și a decis că o va susține pe Anca Alexandrescu în cursa de la București.
“Am ales să facem un sacrificiu și ne-am pus pe noi pe locul 2″ a spus liderul AUR George Simion. Întrebată dacă se înscrie în AUR, Anca Alexandrescu a spus că se regăsește în multe dintre valorile acestei formațiuni, dar va fi un candidat independent.
Pe 7 decembrie 2025, bucureștenii sunt chemați la urne pentru a-și alege noul primar.

