Cu ce gânduri au votat politicienii la alegerile parlamentare și ce mesaje au avut pentru alegători

1 December 2024, 08:46 (actualizat 1 December 2024, 19:12)

Liderii partidelor, precum şi personalităţi politice au venit primii la urne. Ei i-au îndemnat pe români să meargă la vot şi să-şi exercite acest drept cu responsabilitate. Cu toţii au subliniat importanţa scrutinului de astăzi pentru viitorul ţării. Pe tot parcursul zilei au fost transmise mesaje de mobilizare la vot.

“În primul rând, La mulţi ani de Ziua noastră Naţională! Astăzi votăm pentru Parlamentul României. Este un vot foarte important, fiindcă în Parlament se votează legile din România, în Parlament se votează Guvernul. Este foarte important de ştiut cum să ne poziţionăm venind la vot. România, românii au ales calea euroatlantică şi au ales-o bine şi suntem bine integraţi în Uniunea Europeană, suntem bine poziţionaţi şi foarte respectaţi în NATO. Dar ca să rămână aşa trebuie să votăm aşa. Concluzia e – poftiţi la vot! Eu am votat pentru o Românie europeană”, a spus şeful statului.

El a votat la alegerile parlamentare la Liceul “Jean Monet” din Capitală.

Fostul președinte Traian Băsescu a mers la vot și a transmis românilor un îndemn de a alege „conducători care vor să mențină cursul actual al României, nu din ăștia care vor să o întoarcă cu 100 de ani înapoi”. „Cu speranța schimbării democratice și chiar cu speranța consolidării a ceea ce avem până acum. Pentru că avem muncă de consolidat și în zona democrației, și în zona economiei, și în zona socială. E foarte important să iasă la vot (românii, n.red). (…) Să aleagă conducători care vor să mențină cursul actual al României, nu din ăștia care vor să o întoarcă cu 100 de ani înapoi”, a declarat Traian Băsescu după ce a votat.

Preşedintele USR, Elena Lasconi, a afirmat, duminică, la ieşirea de la urne, că a votat cu încrederea că vom rămâne liberi şi că vom gândi liberi, îndemnându-i pe români să meargă la vot pentru a-şi apăra democraţia şi libertatea.

“Am votat de aici, de la Câmpulung, unde a avut loc cea mai longevivă mişcare de rezistenţă împotriva comunismului (…). Am votat cu încrederea că nu ne vom lăsa îngenunchiaţi, că vom rămâne liberi, vom gândi liberi, am votat pentru România pe care o iubesc şi pe care sunt sigură că o iubiţi cu toţii. La mulţi ani, România! La mulţi ani tuturor românilor! Este o zi foarte importantă astăzi pentru că în Parlament se decid legi. Avem legi importante pentru prosperitatea oamenilor să le rămână mai mulţi bani în buzunar, importante pentru securitatea acestei ţări”, a declarat Lasconi.

Ea a spus că a votat cu o echipă de oameni care chiar pot să facă schimbarea în această ţară.

“Sunt extrem de importante aceste alegeri şi mă uit cu îngrijorare la ce se întâmplă în Georgia şi ar trebui să ne punem şi noi multe semne de întrebare. Am votat cu o echipă de oameni care chiar pot să facă schimbarea în ţara asta care, de 35 de ani, e condusă de politicieni incompetenţi şi ştiu că ei pot. Îi îndemn (pe români – n.r.) să iasă la vot. Sper să fie aceste alegeri din acest an alegerile cu cea mai mare prezenţă la vot. (…) Haideţi la vot pentru că acum putem să ne apărăm democraţia şi libertatea. La graniţele noastre sunt alţii care îşi apără libertatea şi democraţia cu arma în mână”, a mai afirmat preşedintele USR. 

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a declarat după ieșirea de la vot: ”Am votat ca România să fie în continuare și în Spațiul Schengen, și în UE, și în NATO. Românii au de ales între stabilitate și haos, între dezvoltare și o lipsă a fondurilor pentru pensii și salarii, eu cred că astăzi e o zi foarte importantă pentru noi toți românii să ne continuăm drumul european și nord-atlantic. Este cel mai important lucru pe care îl avem de ales astăzi”

Nicuşor Dan, primarul general al Capitalei, a votat alături de soție. El a precizat că alegerile parlamentare sunt cele mai importante din acest an.

„Am votat cum am votat de fiecare data, un partid care nu pune în discuție rǎmânerea în UE şi NATO. (..) Acestea sunt alegerile cele mai importante de anul acesta, ele decid cum va arǎta România în urmǎtorii 4 ani. Sǎ se informeze şi sǎ iasǎ la vot”, a afirmat primarul Nicușor Dan.

Călin Georgescu, clasat pe primul loc în urma primului tur al alegerilor prezidenţiale, a votat duminică la alegerile parlamentare, spunând că a votat ”pentru ca binele să învingă răul”.

”Am votat pentru pace, nu pentru război. Am votat pentru respect, pentru responsabilitate politică totală, dedicată neamulului românesc. Am votat pentru România, alături de România, întotdeauna pentru România”, a declarat Georgescu.

Nicolae Ciucă, fostul candidat liberal la președinția României a votat cu speranța că “vom continua să trăim în libertate, în democrație și să avem grijă de tot ceea ce înseamnă prosperitatea și bunăstarea poporului român”. Întrebat de reporterul TVR ce părere are despre declarația președintelui Iohannis, care și-a cerut scuze în fața românilor, la final de mandat, fostul lider liberal a spus că este un moment în care fiecare dintre noi atunci când greșim trebuie să recunoaștem și este important să ne cerem scuze. Este momentul de umanitate și de sinceritate față de noi înșine și dacă asta nu avem atunci cum putem avea respect fată de semenii noștri?”.

Liderul PNL Ilie Bolojan a făcut declarații la ieșirea de la urne: „Este o zi importantă și pentru că astăzi, prin votul lor, românii vor decide, pentru mulți ani de-acum înainte, direcția în care se va îndrepta țara noastră.

Am votat astăzi cu gândul la România modernă și la România europeană. Îi îndemn pe toți românii să se ducă la vot, pentru că fiecare vot astăzi are o mare importanță. Astăzi votăm nu doar pentru țara noastră, ci și pentru oameni și partide. Am votat atât la Camera Deputaților, cât și la Senat cu oameni pe care îi recunoști nu după vorbele lor ci după faptele lor. Am votat pentru valorile noastre, pentru familie, pentru comunitate și pentru țară. 

Indiferent care sunt opțiunile dumneavoastră, vă rog să vă prezentați la vot, dar după aceea, începând de mâine, trebuie să ne respectăm unii pe alții și să fim uniți în spiritul Zilei Naționale”, a declarat președintele PNL.

Preşedintele AUR, George Simion, a declarat că a votat cu gândul la Ziua Naţională, la tineri şi că a votat ca pentru prima oară după 35 de ani să ne eliberăm de lanţuri, de cătuşe şi ”de cei care caută să ne ţină prizonieri în sărăcie într-o ţară bogată”.

”Am votat cu gândul la Ziua Naţională, la înaintaşi şi totodată la cei tineri, la copilul meu Radu, la toţi copiii României. Am votat ca pentru prima oară după 35 de ani să ne eliberăm de lanţuri, de cătuşe, de cei care caută să ne ţină prizonieri în sărăcie într-o ţară bogată. Am votat cu gândul la românii plecaţi în pribegie peste hotare. Am votat cu gândul că ei nu sunt nici trădători, nici muncitori necalificaţi”, a afirmat Simion după ce a votat.

El a adăugat că a votat cu gândul şi la seniori. 

”Am votat cu gândul la seniorii noştri care astăzi sunt umiliţi, la cei care sunt ţinuţi prizonieri prin vouchere, prin cupoane, prin diferite ajutoare sociale, la cei care au fost ameninţaţi ieri că vor rămâne fără ajutoare sociale, fără pensii, dacă nu votează cum trebuie. Nu există cum trebuie, există ce simte fiecare aici în suflet, există voinţa fiecărui cetăţean suveran şi am votat ştiind că votul meu contează ca să nu fie batjocorită democraţia, să avem alegeri libere şi să nu se repete turul întâi de scrutin cum vor unii şi alţii”, a mai transmis liderul AUR.

George Simion a votat la puţin timp după deschiderea urnelor, la Colegiul Unirea din Focşani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite