Bugetul pentru 2025: Cheltuieli reduse și investiții majore. Ședința de guvern în care se va aproba bugetul va fi sâmbătă

30 January 2025, 19:50 (actualizat 30 January 2025, 19:53)

România va avea în acest an creștere economică de 2,5%, iar deficitul trebuie să nu depășească pragul critic de 7%. Sunt cifre pe care Ministerul Finanțelor a construit bugetul pentru 2025. Sunt ministere care primesc în plus sume record, dar altele rămân cu mai puține fonduri. Au fost luate în calcul și restucturările. Vineri este aşteptat şi avizul CSAT pentru buget, iar în weekend urmează să fie aprobat de guvern.

Ministerul Finanțelor prognozează un buget total de aproximativ 600 de miliarde de lei pentru anul acesta. Cei mai mulți bani, 95 de miliarde, vor ajunge la Ministerul Muncii, care îi va folosi în mare parte pentru plata pensiilor, salariilor și alocațiilor. Sunt și ministere cu creșteri record de bugete. Energia primește aproape 14 miliarde de lei, de trei ori mai mult față de anul trecut. Aici sunt însă așteptate mai multe comasări de agenții. Creșteri importante de buget sunt și la Sănătate, Transporturi ori Apărare. Însă mai multe ministere vor strânge cureaua: Agricultura, Afacerile Externe şi Dezvoltarea primesc mai puțini bani.

TANCZOS BARNA, ministrul Finanţelor: Este un buget cumpătat. Toți pensionarii pot fi liniștiți că pensiile, așa cum ele au fost calcultate și plătite anul trecut în noiembrie-decembrie, la nivelul acela vor fi plătite în 2025, lună de lună.

Statul e totuși generos cu serviciile secrete, care primesc mai mulți bani ca anul trecut. În schimb, se taie fonduri de la Administrația Prezidențială, Senat și Camera Deputaților. Acolo sunt anunțate concedieri în perioada următoare. Sindicatele i-au cerut premierului să stabilească o serie de criterii clare pentru selecția angajaților care urmează să fie disponibilizați.

DUMITRU COSTIN, preşedinte Blocul Naţional Sindical: Unul din criteriile care să fie puse la disponibilizările colective s-o reprezinte și numărul de venituri permanente pe care le are salariatul din instituția respectivă. Am cerut public ministrului de Finanțe să ne comunice numărul total al salariaților bugetari din România care au două sau mai multe surse de venituri permanente în momentul de față.

Bugetul de anul acesta este construit pe un deficit de cel mult 7% și o inflație medie anuală de 3,8%. Creșterea economică luată în calcul este de 2,5%. Guvernul estimează și că salariul mediu va crește cu 6,1%.

CHRISTIAN NĂSULEA, profesor de Economie Mondială: România nu a dat înapoi de la investiții sub nicio formă. Problema fundamentală pe care o avem de rezolvat acum este că avem mult prea multe cheltuieli în alte sectoare care împing aceste investiții pe care vrem să le facem în zona aceasta de creditare și de deficit.

Patronatele spun însă că e nevoie de un buget credibil, fără venituri umflate din pix, ca în anii trecuți.

RADU BURNETE, preşedinte Confederaţia Patronală Concordia: Mesajul pe care l-am primit astăzi este că anul acesta nu vrem să mai discutăm despre creșteri de taxe. Vreau să cred această promisiune, că nu vom mai vedea creșteri de taxe și că vom reuși să ținem deficitul sub control doar prin reducerea cheltuielilor și printr-o mai bună colectare a taxelor și impozitelor.

Proiecția Guvernului ar putea fi însă dată peste de cap, atrag atenția analiștii.

RADU CIOBANU, profesor de finanţe: Să nu uităm că în anii în care vorbim despre o economie cu probleme de recesiune, n-aș spune neapărat că va fi recesiune, dar cu stagnare economică, sunt și ani în care vom avea multe proteste în stradă, pe anumite categorii sociale. Este foarte important să ne încadrăm în ținta de deficit bugetar de 7%, cea pe care am agreat-o cu cei din Comisia Europeană, pentru că în felul acesta am putea să ne menținem angajamentele față de tot ce înseamnă instituții internaționale.

România e deja în vizorul agențiilor de rating internaționale care au redus calificativul recomandat pentru investiții. În 2024, țara noastră a cheltuit cu aproape 30 de miliarde de euro mai mult decât a încasat. Banii s-au dus în principal pe plata pensiilor și a salariilor. Astfel, deficitul a urcat la 8,65% din PIB, o valoare record după anul pandemiei, când am cheltuit cu  9,2% mai mult decât am încasat.

Premierul Marcel Ciolacu: E un buget echilibrat, normal că ne-am învățat lecțiile în ceea ce privește cheltuielile

Premierul Marcel Ciolacu a declarat că probabil sâmbătă va avea loc ședința de Guvern în care va fi aprobat bugetul pe anul 2025, iar joi seară proiectul de buget urmează să fie pus în transparență.

‘O să avem ședința de Guvern cred că sâmbătă, în seara aceasta domnul ministru de Finanțe dorește să îl pună în transparență. E un buget echilibrat, normal că ne-am învățat lecțiile în ceea ce privește cheltuielile, dar este un buget care respectă același nivel de investiții, pentru că noi avem, după cum știți, 2025 – 2026 cele mai multe investiții prin PNRR. Sunt discuții că se va prelungi PNRR, dar până acum nu există o astfel de decizie’, a spus Ciolacu la sediul central al PSD, după ședința Consiliului Politic Național al partidului.

El a menționat că pentru ajutoarele destinate pensionarilor există o anvelopă de 2 miliarde de lei.

‘Este o anvelopă de 2 miliarde, urmează după aprobarea bugetului, cu ministrul Muncii, să facem exact calculele și proiecția. Important este că avem anvelopă, ea este de 2 miliarde de lei’, a spus premierul.

Întrebat când vor fi acordate aceste ajutoare, Ciolacu a spus: ‘Vedem execuția și a rămas că stăm de vorbă la rectificarea din august, dacă putem continua’.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite