Bucureșteni fără căldură și apă caldă în plin ger. Peste 3.500 de blocuri, în frig

12 January 2026, 19:41

În cele mai geroase nopți din această iarnă, aproape jumătate dintre bucureșteni nu au căldură și apă caldă în apartamente. Iar autoritățile responsabile își pasează vina de la una la alta, în așteptarea vremii mai bune. De o săptămână, o avarie la una dintre termocentrale ține mii de blocuri în frig. Acuzațiile curg însă fără oprire.

În mii de blocuri din estul Capitalei racordate la rețeaua termică a municipalității gerul de afară se simte și înăuntru.

Problema a apărut în urmă cu o săptămâna, când s-a produs o defecțiune la una dintre centralele electrice care produce energie termică. Avaria a fost rezolvată, dar sistemul de încălzire funcționează și acum sub capacitate, iar caloriferele abia se dezmorțesc.

De vină este centrala Termoenergetica Sud, care furnizează debit insuficient pentru livrare apă caldă de consum și încălzire, susțîn oficialii Termoenergetică. Cei ai ELCEN le pasează înapoi vina.

Adrian Tudora, director general adjunct ELCEN: Avem o mare problemă cu adaosul. Adaosul reprezintă cantitatea de apă pe care o introduc eu că să acopăr pierderile din rețea. Suntem la capacitatea max de producere a acestui adaos, din păcâte pierderile din rețea sunt foarte mari, care duce la funcționare mai slabă a parametrilor.

Producția de energie termică în București este subordonată Ministerului Economiei, iar distribuția este asigurată de primărie. Un motiv în plus pentru că cele două instituții să se acuze reciproc.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Am început acel proces prin care Termoenergetica și ELCEN să fie o singură companie pt a avea control operațional la PMB. Termoenergetica are datorii de 1,4 miliarde de lei către ELCEN, există un ping-pong între instituții și vreau să rezolvăm această problemă. Realitatea e că ce nu s-a făcut 35 de ani în rețelele de distribuție, să le repari în câteva luni… Au început, dar e insuficient.

Mihai Mereuță, șef Liga Habitat: În primul rând, bucureștenii trebuie să-și aducă aminte că din 2013 tot ne promit să facă această fuziune Elcen-Termoenergetică prin care să nu mai fim victimele ping-pong-ului. Și stă cuminte, separat, responsabilul principal, sau responsabilă principala, Primăria Capitalei și Consiliul General al Municipiului București. Hai să zicem că mâine s-ar face. S-ar rezolva problema căldurii și apei calde în București? Nu, nu s-ar rezolva. Dar probabil cu un management unitatar s-ar putea avea o predictibilitate.

În frig riscă să rămână și o parte dintre locuitorii Mangaliei. Distribuitorul local de gaze a anunțat că oprește furnizarea către toți cei care nu au făcut revizia la rețeaua de la bloc sau la centralele proprii.  

3.000 de apartamente erau în această situație aproape de sfârșitul anului trecut, însă avertismentul a fost luat în serios și în ultimele zile mulți au apelat la firmele de specialitate și au făcut reviziile. Cele o mie de apartamente care nu și-au verificat până acum instalațiile de gaze mai au termen o săptămâna până când vor fi debranșate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite