Brașovul devine al treilea oraș din țară unde se înființează un Centru de Justiție Familială pentru victimele violenței domestice
România înființează o rețea de Centre de Justiție Familială pentru victimele violenței domestice. Cei afectați de astfel de situații vor fi mai puțin expuși, vor primi asistența de care au nevoie pentru a trece peste traume și mai ales vor fi protejați. Un astfel de centru a fost inaugurat în aceste zile la Brașov, al treilea din țară.
Femeile agresate din România sunt adeseori puse în situația de a-și povesti chinul prin care au trecut și de 10-15 ori pentru fiecare din instituțiile de protecție și anchetă care au competențe în astfel de situații.
Laura Albu, președinta executivă a Fundației Centrul de Mediere și Securitate Comunitară: „Face ca intervenția să se facă într-un timp foarte lung, dosarele să treneze, femeia să fie chemată din nou și din nou să mai expună o informație, pentru că și-au mai amintit ceva, tot procesul este descurajant pentru victime, dosarele trenează.„
Pentru a evita astfel de proceduri chinuitoare, se înființează Centre de Justiție Familială, care încearcă să schimbe această experiență prin desemnarea unui manager de caz care să organizeze relația cu instituțiile implicate.
Dina Loghin, președinta European Women s Lobby: „Proiectul pune accent pe responsabilitatea publică și pe felul în care sunt reorganizate resursele din comunitate. În acest mod, ne asigurăm că victimele nu se mai pierd într-un labirint birocratic.”
Laura Albu, președinta executivă a Fundației Centrul de Mediere și Securitate Comunitară: „Modelul presupune că povestea este spusă o singură dată unui singur profesionist care este managerul de caz. Investigațiile medicale, terapia se va face individualizat.„
După Iași și București, Brașovul devine al treilea oraș din țară care beneficiază de un astfel de centru pentru victime ale violenței domestice.
Iolanda Beldianu, președinte Asociația Pas Alternativ Brașov: „Începând de la componenta de intervenție a poliției, servicii sociale, servicii juridice, asistență socială, deci tot ceea ce ar avea nevoie, accesarea unui loc de muncă potențial. Nu e un centru propriu zis fizic, nu va fi un centru fizic, ci va fi, de fapt, o formulă de reunire a instituțiilor.„
Numărul cazurilor de violență domestică aproape s-a dublat în ultimii cinci ani, potrivit raportului „Vrem să fim în siguranță”, realizat de Centrul FILIA și eLiberare.
Conform aceleiași surse, 42% dintre femeile din România au fost victime ale violenței fizice sau sexuale după vârsta de 15 ani. Media europeană pentru astfel de cazuri este doar 31 la sută.

