Bolojan: Odiosul pact Ribbentrop-Molotov, simbol al cinismului şi brutalităţii. Totalitarismele au adus crime în masă, deportări, foamete, teroare
Premierul Ilie Bolojan a transmis un mesaj cu prilejul Zilei Naţionale a Comemorării Victimelor Fascismului şi Comunismului, o pledoarie pentru o discuţie deschisă despre trecut, pentru asumarea adevărului istoric şi construirea unei societăţi drepte şi puternice.
“În urmă cu 86 de ani, la 23 august 1939, a fost semnat odiosul pact Ribbentrop – Molotov, prin care Europa de Est a fost împărţită între cele două regimuri totalitare – nazism şi comunism, conduse de Hitler şi Stalin.
Această dată rămâne un simbol al cinismului şi brutalităţii cu care aceste regimuri au distrus destine, au devastat comunităţi şi au călcat în picioare libertatea. Totalitarismele secolului trecut au adus crime în masă, deportări, foamete şi teroare, iar memoria acestor orori trebuie păstrată vie”, a reamintit prim-ministrul, în mesajul transmis cu prilejul Zilei Europene a Comemorării Victimelor Stalinismului şi Nazismului şi Zilei Naţionale a Comemorării Victimelor Fascismului şi Comunismului.
“Conştientizând tragediile enorme provocate de aceste regimuri şi asumând adevărul istoric, avem datoria să construim o societate dreaptă, puternică şi cu adevărat europeană”, arată Ilie Bolojan.
“Această zi ne aminteşte că intoleranţa, ura, abuzurile şi violenţa nu pot fi niciodată prezentate ca soluţii şi nu trebuie niciodată ridicate la rang de politică de stat. Trebuie să vorbim deschis despre trecut, să îl înţelegem şi să învăţăm lecţiile lui, astfel încât libertatea, respectul şi demnitatea oamenilor să rămână valori fundamentale ale României de astăzi”, a mai subliniat prim-ministrul.

