Bogdan Ivan: Centrala de la Brazi îşi suspendă activitatea pentru două zile. Mă asigur că indiferent de situație, România are suficientă energie

Bogdan-Gruia Ivan, ministrul Energiei (Foto: Autor: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO)
2 December 2025, 18:14 (actualizat 2 December 2025, 18:16)

“Vestea bună este că siguranța alimentării cu energie nu este pusă în pericol. Sistemul Energetic Național are disponibile capacități de peste 19.800 MW (din care 13.400 MW în bandă) și poate acoperi integral cei 832 MW ai centralei de la Brazi” a transmis Bogdan Ivan pe Facebook.

“Centrala de la Brazi a fost nevoită astăzi să-și suspende activitatea pentru două zile

În ultimele ore am fost în legătură directă cu OMV Petrom, cu autoritățile locale și cu instituțiile care gestionează resursa de apă, pentru ca alimentarea să fie reluată cât mai repede și centrala să poată fi repornită în siguranță. Din partea Ministerului Energiei intervenim imediat ce lipsa apei afectează funcționarea unei capacități strategice.

Am discutat cu Virgil Nanu, Președintele Consiliului Județean Prahova, dar și cu prefectul Daniel Nicodim, care va convoca Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, astăzi la ora 19:00, astfel încât toate instituțiile cu responsabilități în gestionarea apei să acționeze coordonat, rapid și transparent față de oameni.

Vestea bună este că siguranța alimentării cu energie nu este pusă în pericol. Sistemul Energetic Național are disponibile capacități de peste 19.800 MW (din care 13.400 MW în bandă) și poate acoperi integral cei 832 MW ai centralei de la Brazi.

Rolul nostru este să menținem stabilitatea sistemului energetic național și să monitorizăm permanent situația. Mă asigur că indiferent de situație, România are suficientă energie. Oamenii de acasă au nevoie de soluții, nu de scuze. De asta mă ocup!” este mesajul ministrului Bogdan Ivan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite