Blocuri din București, probleme cu apa caldă și căldura după o avarie majoră. Problema a fost rezolvată, iar agentul termic este livrat în parametri normali

6 January 2026, 23:21 (actualizat 7 January 2026, 00:20)

În această noapte, miile de apartamente din Capitală, rămase fără căldură și apă caldă după avaria de la Cet Sud, se încălzesc din nou. Problemele au fost rezolvate, iar agentul temic este livrat în parametri normali. Bucureștenii care locuiesc la bloc au găsit și de această dată soluții: s-au spălat la lighean și au folosit aeroterme, chiar dacă plăteasc mai mult la electricitate.

O zi și o noapte au stat zeci mii de bucureșteni fără apă caldă și căldură în parametri normali. Cele mai afectate erau cartierele din estul Bucureștiului unde problemele reapar de multă vreme.

Oamenii se adaptează. Unii folosesc calorifere electrice și aparate de aer condiționat pentru a mai crește temperatura din apartamente. Mii de blocuri din sectoarele 2, 3, 4 și 5 au fost afectate de avaria produsă în unul dintre cazanele de la CET Sud.

Prin telefon, ADRIAN TUDORA, director Elcen: Nu a fost decât o spargere de țeavă într-un cazan energetic de abur. Problema mare este că acest cazan este de dimensiunea unui bloc de 8-10 etaje cu multă zidărie, multă confecție metalică și ca să intervenim pentru remediere trebuie să așteptăm să se răcească. Azi-noapte am intervenit, am remediat neetanșeitatea, la ora 04.00 am început procedurile de pornire a cazanului, iar la acest moment suntem în parametri normali. Niciun moment, în toată această perioadă, nu a fost sistată livrarea de agent termic. Doar a fost livrat cu câteva grade sub comanda de termoficare impusă de Termoenergetica.

În această noapte bucureștenii din zonele afectate vor avea din nou în apartamente apă caldă și căldură la nivelul așteptat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite